25 Февруари, 2024
0.0263

МЕЃУ ОСЛОБОДЕНИТЕ ИЗРАЕЛКИ И МИА ШЕМ: Нејзината мајка молеше девојката да биде спасена (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 30 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Денеска беа ослободени две жени, жителки на Израел, киднапирани на 7 октомври, за време на вооружениот напад изведен од Хамас. 

Израел објави дека тоа се 21-годишната Миа Шем, заробена на забава како и многу други заложници однесени во Газа и 40-годишната Амит Сосана. Освен израелско, Шем има и француско државјанство.

Миа Шем (21), израелско-француска уметница за тетоважи, беше ранета и киднапирана на музички фестивал на кој на 7 октомври извршија рација од вооружени лица на Хамас.

Денешните фотографии покажуваат како Шем е предаден на хуманитарната организација Меѓународниот комитет на Црвениот крст.


За возврат од израелските затвори ќе бидат ослободени уште триесет палестински затвореници, а според најновиот список станува збор за 22 деца и осум жени.

Во меѓувреме, продолжуваат напорите за продолжување на паузите во борбите за да се овозможи што е можно повеќе заложници да ја напуштат Газа и да се дозволи што е можно повеќе хуманитарна помош да влезе во Газа.

Сликите на Миа Шем објавени денес се први откако таа се појави во видео на Хамас минатиот месец. На таа снимка се виде дека нејзината рака е повредена.

Француската влада потоа го осуди видеото, што ја поттикна мајката на Миа, Керен, да одржи прес-конференција во Тел Авив и да побара итно ослободување на нејзината ќерка.

Држејќи ја фотографијата од нејзината ќерка, нејзината мајка, Керен Шарф Шем, рече дека го видела своето „мало девојче на телевизија“ и веќе слушнала „гласини дека била застрелана во рамото или ногата“.


„Изгледа како да е преплашена. Изгледа дека има многу болки. Го молам светот да го донесе моето девојче дома. Таа отиде на фестивалот само да се забавува, а сега е во Газа. Ова е злосторство против човештвото и сите треба да се собереме и да го запреме овој терор и да ги вратиме сите дома. Мојата ќерка е борец, таа е воин. Сè се случило во животот. Знам дека се бори и дека нема да се откаже. Таа го има најголемото срце, таа ми е најдобра пријателка“, изјавила тогаш очајната мајка.

„Мојата порака до ќерка ми е дека многу ја сакам и многу ми недостига и само чекам да ја гушнам кога ќе дојде дома.

На семејното видео објавено денеска во израелските медиуми се гледа како Керен плаче од радост по веста за ослободување на нејзината ќерка, јавува Би-би-си.

Миа се враќа!“, извикува мајката на видеото.


Отец Давид даде изјава за израелската ТВ 12:

- Ова е најсреќниот ден на светот. Таа е неверојатна девојка, рече тој.

Францускиот претседател Емануел Макрон исто така беше задоволен од нејзиното ослободување, кој го опиша како „извор на голема радост“.

Форумот за заложници и исчезнати семејства соопшти дека пријателот на Миа, Елија Толедано, останал во заробеништво. Таа беше киднапирана и од музички фестивал на 7 октомври.

Досега, милитантите ослободија вкупно 97 заложници за време на прекинот на огнот: 70 израелски жени, тинејџерки и деца, секоја ослободена во замена за три затворени Палестинки и тинејџери, како и 27 странски заложници ослободени со паралелни договори со нивните влади.

Со оглед на помалиот број израелски жени и деца во заробеништво, продолжувањето на договорот за прекин на огнот може да бара поставување нови услови за ослободување на израелските мажи, вклучително и војници.

Израел вети дека ќе го уништи Хамас, кој управува со Газа, како одговор на нападот на 7 октомври, во кој Израел вели дека уби 1.200 луѓе и зеде 240 заложници.

До почетокот на примирјето, Израел ја бомбардираше енклавата седум недели. Палестинските здравствени власти, кои Обединетите нации ги сметаат за сигурни, тврдат дека се убиени повеќе од 15.000 жители на Газа, од кои 40 отсто се деца. Дополнителни 6.500 луѓе се водат како исчезнати, а се верува дека многумина се уште се затрупани под урнатините.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените