23 Април, 2019
0.0250

„Меркатор“ се повлекува од Албанија и Бугарија

Објавено во: Балкан 17 Декември, 2012

Словенечкиот „Меркатор“ има намера да се повлече од пазарите во Бугарија и Албанија, бидејќи тамошните економии се уште не обезбедуваат обем на продажба кој би обезбедил позитивни резултати, пишува дневниот весник „Дело“. „Меркатор“ со среднорочниот план за работење, како што се наведува, предвидел во следниот период географски да се насочи кон пет најпрометни пазари: Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора и БиХ. Овој потег е дел од антикризните мерки кои ги презема новата управа на „Меркатор“ на чело со Тони Блажевиќ, се прецизира во текстот.

Можеби ќе ве интересира

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ