22 Февруари, 2024
0.0260

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

Објавено во: Свет 08 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Тери Кавано (77), пензиониран столар кој живее во Ливерпул, никогаш не пушел цигара и е физички активен, редовно трча маратони. Меѓутоа, бидејќи животот е чудна мешавина од карти, пред 35 години му беше дијагностициран рак на белите дробови.

На почетокот сите, како и тој, беа шокирани од она што му го кажаа лекарите со оглед на горенаведеното. Експертите му рекле да не очекува долг живот по дијагнозата, му рекле дека има само 5% шанси да преживее, а тој им го докажал спротивното.

Како сето тоа започна?

Недолго по неговиот 43-ти роденден, забележал отежнато дишење, но i „штракање“ во белите дробови што не престанувало, што го поттикнало да оди на лекар. На почетокот докторот не бил премногу загрижен, но откако искашлал крв, Тери отишол во болница.

- Беше за време на божиќниот период и не сакав да чекам друг преглед на лекар. Кога тестовите открија дека се работи за рак, едноставно ме распарчи - искрено вели Тери, пренесува „Експрес“.

Како што вели, му рекле дека му останале само уште три месеци живот. Тери не можел да поверува на дијагнозата бидејќи трчал маратони, играл рагби и возел велосипед, а бил и непушач. За среќа, можна е операција, на која отишол и на која му била извадена половина од левото белодробно крило, која му го спасила животот.

– Се уште се сеќавам на зборовите на хирургот по будењето од операцијата, „дека е задоволен што рано го откриле ракот“ – вели Тери.

Кога ја напуштил болницата, дишел длабоко и тогаш знаел дека неговиот живот ќе биде поинаков.

Тери во меѓувреме стана дедо, доби внуци и за тоа му е благодарен на Бога. Исто така, тој се обидува да учествува во мисии за подигање на свеста и помош на луѓето кои боледуваат од рак на белите дробови. Тој собира средства преку добротворна организација за рак и им помага на пациентите со нивниот проблем.

Симптоми на рак на белите дробови:

Кашлица која не поминува по три недели

Продолжена кашлица која станува полоша и полоша

Градни инфекции кои постојано се враќаат

Кашлање крв

Болка при дишење или кашлање

Постојано останување без здив

Постојан замор или недостаток на енергија

Губење на апетит или необјаснето губење на тежината


Курир.рс и Телеграф.рс

Можеби ќе ве интересира

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

СУБВЕНЦИИ: Европска земја ги праќа пензионерите на туристички патувања

СУБВЕНЦИИ: Европска земја ги праќа пензионерите на туристички патувања

БРАУДЕР: Путин има список од 12 лица кои сака да ги убие во странство

БРАУДЕР: Путин има список од 12 лица кои сака да ги убие во странство

СЕ ПИЈАНЧЕЛ И СЕ ФАЛЕЛ КАКО ИМ ПОМОГНАЛ НА УКРАИНЦИТЕ: Рускиот пилот дезертер самиот се издал каде се наоѓа по што е убиен

СЕ ПИЈАНЧЕЛ И СЕ ФАЛЕЛ КАКО ИМ ПОМОГНАЛ НА УКРАИНЦИТЕ: Рускиот пилот дезертер самиот се издал каде се наоѓа по што е убиен

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ГИ САНКЦИОНИРАШЕ ШЕФОВИТЕ НА ЗАТВОРИТЕ КАДЕ ПОЧИНА НАВАЛНИ: Шест лица добиваат забрана за влез

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ГИ САНКЦИОНИРАШЕ ШЕФОВИТЕ НА ЗАТВОРИТЕ КАДЕ ПОЧИНА НАВАЛНИ: Шест лица добиваат забрана за влез