14 Април, 2024
0.0244

МИЦКОСКИ КОНТРА КОВАЧЕВСКИ: За ниту една работа никогаш вратата не се затвора

Објавено во: Македонија 03 Април, 2024

Добивај вести на Viber

До 2028 година ќе завршат преговорите, по две години ратификација ќе следи членство во ЕУ, изјави претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на дуелот на Канал 5 вечерва со политичкиот противник Христијан Мицкоски. 

„Вакви муабети дека водата е мокра, сонцето е топло, се изнаслушавме на вакви муабети“, рече Мицкоски. 

Тој додава дека по потпишување на договорот со Бугарија, се случи антагонизам меѓу двата народи, туристичките посети меѓу двете земји смета дека се намалени, а односите се влошени. 

Ковачевски вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема план како да станеме членка на ЕУ. Тој рече дека опозицијата сака да ја блокира иднината на државата. 

Мицкоски вели дека за ниту една работа никогаш вратата не се затвора. Тој додаде дека она што е во интерес на граѓаните, тој ќе го поддржи, било да е тоа прекугранична соработка со источниот сосед, туризам или нешто друго. 

Ковачевски не го оправдува ставот дека сите се против нас и дека сите се здружиле против нас. 

„На крај на што ќе се сведе? Криви ни се соседите, криви се внатре, на крај крива ќе биде ЕУ“, рече Ковачевски. 

Тој потсети дека се отворени преговори со Украина, Молдавија и БиХ. Вели дека сака да ја види Македонија на масата во Брисел. 

Можеби ќе ве интересира

„Новодишните“ куќарки нема да бидат тргнати од скопскиот плоштад, планирани се за настани

„Новодишните“ куќарки нема да бидат тргнати од скопскиот плоштад, планирани се за настани

Откажан митинг во Гостивар поради фатална сообраќајна несреќа

Откажан митинг во Гостивар поради фатална сообраќајна несреќа

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одбија „пазарот“ на ДУИ

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одбија „пазарот“ на ДУИ

Илир Мета: Поддршка за ВМРО-ДПМНЕ, верувам ги научи грешките од непотизмот

Илир Мета: Поддршка за ВМРО-ДПМНЕ, верувам ги научи грешките од непотизмот

Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски

Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски

Македонија ќе признае геноцид во Сребреница

Македонија ќе признае геноцид во Сребреница

Тошковски: Конечно најдов време за семејството

Тошковски: Конечно најдов време за семејството

Вандализирани „урни“ во Могилата на непобедените

Вандализирани „урни“ во Могилата на непобедените

Османи: Кризниот штаб чека повици од луѓето во Израел за евакуација

Османи: Кризниот штаб чека повици од луѓето во Израел за евакуација