07 Јули, 2020
0.0250

„Милфици”, „кугарки” и останати етикети

Објавено во: Македонија 21 Октомври, 2019

Човек учи додека е жив, па така и јас. Во мојата младост, постоеја категории на љубовници, сопружници и прељубници. И се’ беше кристално јасно. Она што останало исто низ годиниве е дека се’ уште маж кој си брка работа на страна за повеќето е фраер, а дека жена му е глупава ако реагира, оти “абе остај го ќе му мине ќефот, па ќе си се врати дома”. Јас сум од тие глупавите, одма да си кажам. Ако нешто не поднесувам, тоа е неверство и можам дотичниот партнер сосе партали да го исфрлам надвор дур речете “пиксла” и на раат кафе да си сварам. Е, не дека после нема да ми бидат другарките тероризирани со муабети, кои ќе завршуваат со “пушти го, вол еден”, ама тоа е друга приказна.

И не ми е денешнава колумна за неверствата, кои рака на срце ги има и од двете страни, туку за некои наши вкоренети, застарени, па и примитивни поделби. Или, народски кажано, кантарот не ни е ист за исти работи кога се работи за машкиот и женскиот пол.

Целата колумна на Ана Бунтеска читајте ја на Женски магазин , тука.

Можеби ќе ве интересира

Шилегов се врати во кабинетот по две недели боледување

Шилегов се врати во кабинетот по две недели боледување

ГЛАСАЊЕТО НА ИЗБОРИТЕ НЕМА ДА БИДЕ ПОМАЛКУ БЕЗБЕДНО ОД ОДЕЊЕ ВО МАРКЕТ - Филипче уверува дека протоколите се сигурни

ГЛАСАЊЕТО НА ИЗБОРИТЕ НЕМА ДА БИДЕ ПОМАЛКУ БЕЗБЕДНО ОД ОДЕЊЕ ВО МАРКЕТ - Филипче уверува дека протоколите се сигурни

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИМЕ ОД БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ: Неофицијално денеска има помалку и од вчера, базените се отвораат и за рекретивци

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИМЕ ОД БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ: Неофицијално денеска има помалку и од вчера, базените се отвораат и за рекретивци

КАКО УСПЕАЛ ДА ГИ СОБЕРЕ - дури 211 мигранти откриени во едно возило

КАКО УСПЕАЛ ДА ГИ СОБЕРЕ - дури 211 мигранти откриени во едно возило

Најголем проблем играњето на свадба: Комисијата за заразни болести не дава препорака за организирање веселби

Најголем проблем играњето на свадба: Комисијата за заразни болести не дава препорака за организирање веселби

МИНИМАЛЕЦ НЕ ПОНИЗОК ОД 18.700 до 20.900 ДЕНАРИ - кој и да дојде на власт планира да зголемува плати

МИНИМАЛЕЦ НЕ ПОНИЗОК ОД 18.700 до 20.900 ДЕНАРИ - кој и да дојде на власт планира да зголемува плати

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Силен северен ветер со брзина до 90 километри на час и дожд

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Силен северен ветер со брзина до 90 километри на час и дожд

Министерот Чулев изгуби спор против Владата

Министерот Чулев изгуби спор против Владата

Колев: Ги повикувам Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции

Колев: Ги повикувам Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции