28 Февруари, 2021
0.0237

Млад 35 годишен скопјанец ја изгуби битката со короната, денеска има 347 заразени и 11 жртви

Објавено во: Македонија 23 Јануари, 2021

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-179, Куманово-24, Тетово-14, Прилеп-5, Гостивар-8, Штип-13, Битола-1, Велес-11, Охрид-18, Струмица-7, Кавадарци-13, Струга-4,  Кочани-8, Кичево-4, Свети Николе-2, Гевгелија-1, Дебар-4, Ресен-1, Крива Паланка-3, Берово-4, Делчево-10, Пробиштип-5, Виница-1, Богданци-3, Крушево-1, Демир Капија-2, Пехчево-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 378 оздравени пациенти од: Скопје-270, Куманово-13, Тетово-11, Прилеп-15, Гостивар-4, Штип-5, Битола-3, Велес-6, Струмица-9, Кавадарци-8, Струга-1, Кочани-4, Кичево-5, Свети Николе-2, Гевгелија-2, Неготино-4, Ресен-3, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Берово-2, Богданци-1, Кратово-1, Крушево-1, и Пехчево-1.

Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (35, 75, 65, 81 и 74г.), еден пациент од Штип (80г.), еден од Велес (82г.), од Струмица (78г.), од Кавадарци (55г.), еден пациент од Валандово (63г.),и еден пациент од Пехчево (93г.).  Еден е починат вон, останатите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90471, бројката на оздравени пациенти е 76423, на починати е 2779, а бројот на активни случаи изнесува 11269. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 39340, активни 6359

• Куманово 5103, активни 444

• Тетово 5021, активни 470

• Прилеп 4515, активни 249

• Гостивар 3570, активни 310

• Штип 3471, активни 169

• Битола 3186, активни 224

• Велес 3006, активни 315

• Охрид 2712, активни 367

• Струмица 2503, активни 359

• Кавадарци 2453, активни 359

• Струга 2169, активни 157

• Кочани 1712, активни 118

• Кичево 1693, активни 157

• Свети Николе 1065, активни 46

• Гевгелија 964, активни 113

• Неготино 949, активни 146

• Дебар 740, активни 121

• Ресен 721, активни 119

• Крива Паланка 712, активни 66

• Радовиш 683, активни 48

• Берово 576, активни 52

• Делчево 557, активни 172

• Пробиштип 497, активни 42

• Виница 482, активни 45

• Валандово 325, активни 22

• Демир Хисар 242, активни 14

• Македонски Брод 240, активни 12

• Богданци 220, активни 35

• Кратово 213, активни 16

• Крушево 200, активни 38

• Македонска Каменица 190, активни 48

• Демир Капија 182, активни 38

• Пехчево 178, активни 12

• Дојран 81, активни 7

Направените 2013 теста се преку: ИЈЗ-420, ЦЈЗ Скопје-84,  Авицена-187, Биотек-165, МАНУ -109,  Жан Митрев (Филип Втори)-120, Систина со PCR метода -133, лабораторија Лаор –131, Судска медицина-4, ЦЈЗ Битола-33, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-40, Ремедика-20, лабораторија болница Козле-19, ЈЗУ (рапид тест) -541, УК Пулмологија со алергологија –5, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 441.134 тестирања на Ковид -19.

Можеби ќе ве интересира

Kога ќе стигнат кинеските вакцини во земјава?

Kога ќе стигнат кинеските вакцини во земјава?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнува првата фаза од пописот, оние кои се во странство може да се самопопишат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнува првата фаза од пописот, оние кои се во странство може да се самопопишат

Георгиевски советува како да се реши македонско - бугарскиот спор

Георгиевски советува како да се реши македонско - бугарскиот спор

Заев повторно се бори за лидер на СДСМ, над 80.000 членови ќе можат да гласаат

Заев повторно се бори за лидер на СДСМ, над 80.000 членови ќе можат да гласаат

Куќен притвор за малолетникот кој со автомобил го удри Јота

Куќен притвор за малолетникот кој со автомобил го удри Јота

Се бара притвор за двајца демонстранти

Се бара притвор за двајца демонстранти

Најмладиот починат од коронавирус е 43 годишен пациент од Делчево

Најмладиот починат од коронавирус е 43 годишен пациент од Делчево

Денес се регистрирани 721 заразен и 7 починати

Денес се регистрирани 721 заразен и 7 починати

Во неколку градови порасна бројот на хоспитализирани поради коронавирусот

Во неколку градови порасна бројот на хоспитализирани поради коронавирусот