23 Мај, 2024
0.0268

МНОГУ СЕ ОБИДУВАА ДА МЕ УБИЈАТ, ГЛАВАТА МИ ВРЕДЕШЕ 4 МИЛИОНИ ДОЛАРИ Исповед на синот на Пабло Ескобар - ова беа последните зборови на неговиот татко

Објавено во: Свет 15 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Себастијан Марокин или Хуан Пабло Ескобар. На луѓето не им е грижа како ќе го викаат, а тој вели дека неговиот пасош има само едно име - Хуан Себастијан Марокин. Тој е син на озлогласениот криминалец Пабло Ескобар, но никогаш не сакал да биде како него. Затоа мораше да го промени идентитетот за да се заштити себе си и своето семејство откако неговиот татко беше убиен на 2 декември 1993 година.

Години потоа, непријателите на Пабло Ескобар го бркале сакајќи да го убијат, но тој „за чудо“ преживеал, како што вели. Тој не само што го крена белото знаме, тој долго време се бореше за мир. Сега живее во мир, во Аргентина, далеку од неговиот роден град Меделин во Колумбија, каде што го поминал своето детство.

Всушност, тој живеел таму до својата шеснаесетта година, кога морал да побегне од таму со својата сестра и мајка и повеќе да не се врати. Од парите на татко му остана една „голема нула“, но тој не се кае затоа што му ја спасила „главата“. Тој го преживеал својот татко кој бил убиен кога имал 44 години. Хуан Себастијан Марокин денес има 47 години и е архитект, писател, дизајнер и говорник, но најмногу од се е „борец против криминалот“. Борец против се што правел и бил неговиот татко, Пабло Ескобар. Во интервју за MONDO, тој откри се за својот живот и животот на неговиот татко.

Дојдовте во Србија како Себастијан Марокин или Хуан Пабло Ескобар?

„Всушност го дадов мојот пасош на аеродромот кога доаѓав овде, а во пасошот пишува Хуан Себастијан Марокин. Денеска беше неопходно да се смени моето име. Имавме неколку ситуации, тропавме на вратата на Црвениот крст. Имавме договор со колумбиската влада да го чуваме во тајност бидејќи нема да има смисла да го смениме името и да се знае следниот ден да сменам имиња Сакав да го задржам Хуан, затоа што ако некој згреши за време на процедурата за имиграција, Хуан е секогаш лесно за паметење А името Себастијан го слушав доста често, дури и мајка ми ме вика Себастијан денес, иако сум крстен. како Хуан Пабло. Имавме именик тогаш, тоа беше 1994 година, немаше интернет - ништо. Го гледавме тој именик и баравме презиме кое ќе го земеме дека не е поврзано со трговијата со дрога. Стигнавме до буквата „М“, сите луѓе претходно имаа некаква поврзаност со бизнисот со дрога“, рече Себастијан Марокин.

Каков би бил твојот живот ако татко ти не беше Пабло Ескобар, дали некогаш си размислувал за тоа?

„Знаете, ова е животот што го имам поради одлуките на татко ми, но во моментов го живеам животот што го сакам поради одлуките што ги донесов. Не жалам што сум син на Пабло Ескобар. јас имам многу знаење, искуство, информации, како и сила да се издигнам од секоја ситуација, затоа не се каам, единственото нешто што можам да прашам е: каков би бил животот на татко ми ако имал шанса да се школува. самиот, да оди на универзитет... Се прашувам како земја како Колумбија не посветува доволно внимание на децата кои навистина сакаат да учат, кои сакаат да станат подобри луѓе, може да ја промени нашата сегашност, како и нашето минато. "

Како го објаснувате интересот за приказната за вашиот татко? Што мислите, што ги привлекува луѓето, што сакаат да слушнат?

„Всушност, не знам, мислам дека името на татко ми денес е природна насловна страница „продавач“. Сè додека името Пабло Ескобар е во вестите, во насловот, многу луѓе ќе бидат привлечени да го читаат. има доволно љубопитство вестите и таа привлечност кон криминалците - одлична комбинација за тоа како да го привлечете вниманието на луѓето тоа не е поради Пабло Ескобар, туку поради медиумите и како тие го користат неговото име за да го задржат вниманието на луѓето“.

Што е нешто што не е познато за животот на Пабло Ескобар што мислите дека луѓето треба да го слушнат?

„Луѓето треба да дојдат на настанот и таму можат да слушнат многу работи што всушност треба да ги знаат. Не зборувам за тие работи јавно бидејќи мислам дека е подобра атмосфера кога се прави посебен настан за тоа, да се презентира Приказна за луѓето на тој начин. И тоа не е истата приказна како во моите книги затоа што јас сè уште откривам нови работи за татко ми Секој ден, секој пат кога ќе сретнам некој од минатото, тој ми кажува подобри, полоши или поопасни работи за мојот сопствен татко и многу е тешко да се каже - да, знам сè за него“, рече Себастијан.

Кога првпат решивте да откриете дека Пабло Ескобар е вашиот татко? Зошто решивте да излезете од сенката?

„Па, не бев јас - тоа беа медиумите. Тие решија да го објават нашиот нов идентитет, таа вест се рашири низ целиот свет. После тоа, немаше повеќе шанси да се криеме. Се обидовме да го живееме животот под радарот. без да бидеме повикани на ничие внимание, но одеднаш нашите лица и нови имиња се појавија на Си-Ен-Ен и ширум светот.

Дали на таа возраст можевте да разберете што правел татко ти?

„Да, кога имав седум години ми рече дека е бандит, дека тоа е негова работа, но кога имаш седум години не можеш да го разбереш тоа. Кога си дете, го замислуваш како татко ти како јава. коњ и крадење пари од банки, но беше многу полошо од тоа Татко ми раководеше со една од најголемите криминални организации во минатиот век.

Што ти кажа тогаш?

„Дека тој беше бандит, а јас почнав да му го гледам лицето во сите медиуми, сите вести беа за него. Немаше ограничувања да не смеам да го видам. Беше на телевизија, а тој ми рече дека кажува „Да, јас сум одговорен за тоа“.

Дали некогаш сте виделе дрога или оружје во вашата куќа?

„Секој ден од мојот живот. ..

Дали гревовите на татко ти и денес те прогонуваат?

„Можам да кажам многу помалку гревови, но тие сè уште се таму. Ништо не расте под голема сенка, а јас се обидувам да побегнам што подалеку од таа сенка за да бидам тоа што сум. Не сакам да ме прикажуваат како Синот на Пабло Ескобар, јас сум многу повеќе од тоа“, изјави Себастијан.

Дали некогаш сте се плашеле за својот живот? Зошто мислиш дека картелот Кали те пушти да живееш?

„Тоа беше долг пат бегајќи од картелот. Никој не беше сигурен што ќе направам или што ќе одлучам, јас бев целосно посветен на мирот и буквално го мислам тоа. Но, никој, дури ни јас, не можеше никого да убеди или можеше Знам дека ќе се однесувам како што сум Прво, кога некој ќе ти се заканува со смрт - не знаеш што да правиш се обиде да ме убие, мојата глава вредеше четири милиони долари - беше тешко да се зборува за мир, кога сите сакаат да те умре, но јас успеав, не знам како, тоа е вистинско чудо.

Колку различно живеевте вие ​​и вашата сестра од другите деца? Имаше зоолошка градина во дворот?

„Беше како пет минути во споредба со цел живот. Не уживавме толку многу... Секогаш бевме загрижени дали полицијата ќе ни упадне во куќата или дали непријателите на татко ми ќе се обидат да не киднапираат или убијат. не уживајте во она што го имавме и тоа е важна порака од оваа приказна“.

Дали некогаш си го видел татко ти како плаче?

„Да, само еднаш во мојот живот. Кога ми рече збогум и последен пат го видов. Тој требаше да биде најсилната фигура во семејството, а потоа морав да го смирам и да се чувствува подобро. Потоа се прегрнавме и последен пат го видов“, изјави Себастијан.

А како беше последниот повик со татко ти, што ти кажа тогаш?

„Разговаравме за едно интервју кое се појави во многу популарен магазин во Колумбија, ги интересираше неговото мислење, бидејќи медиумите играа игра со властите и не сакаа да слушнат што мисли татко ми за ситуацијата, насилството, терористички напади, за тоа зошто побегна од затвор, и тоа беше прв пат да се изрази. Но, тој остана на телефон подолго отколку што знаеше дека е безбеден за него дека тоа му била последна борба со нив и затоа решил да се самоубие“.

Кои беа неговите последни зборови?

„Тие беа: Ќе ти се јавам подоцна“...

Како живееш денес?

„Спијам мирно, цврсто, го почитувам законот каде и да одам... Уживам да ја споделувам мојата приказна со другите. Уживам да ги гледам насмевките на тинејџерите кога сфаќаат дека не можат да најдат ништо добро во криминалниот начин на живот. Мислам дека ја најдоа мојата цел на нивниот живот во смисла да ги инспирирам другите во Латинска Америка и ширум светот. Тие не треба да го следат животот на татко ми, туку да ги следат нивните инстинкти и таленти и да создадат подобар живот за себе.

Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ОВА МЕСТО МУ ПРИПАЃА САМО НА ИЗРАЕЛ: Израелски министер влезе во џамијата Ал Акса

ОВА МЕСТО МУ ПРИПАЃА САМО НА ИЗРАЕЛ: Израелски министер влезе во џамијата Ал Акса

СЀ ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ЈА ПРИЗНАА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - Израел повлекува амбасадори од Ирска и Норвешка, најавија остри реакции

СЀ ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ЈА ПРИЗНАА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - Израел повлекува амбасадори од Ирска и Норвешка, најавија остри реакции

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

НОРВЕШКА ЈА ПРИЗНАВА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - не е единствена, остра реакција од Израел

НОРВЕШКА ЈА ПРИЗНАВА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - не е единствена, остра реакција од Израел

УКРАИНЦИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА: Погодиле руски ракетен брод

УКРАИНЦИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА: Погодиле руски ракетен брод

„ПОЛИТИКО“: Украина и Молдавија идниот месец почнуваат преговори со ЕУ?

„ПОЛИТИКО“: Украина и Молдавија идниот месец почнуваат преговори со ЕУ?

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД АВИОНОТ ПО СТРАШНИТЕ ТУРБУЛЕНЦИИ: летот од Лондон до Сингапур се покажа кобен за едно лице (ФОТО)

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД АВИОНОТ ПО СТРАШНИТЕ ТУРБУЛЕНЦИИ: летот од Лондон до Сингапур се покажа кобен за едно лице (ФОТО)

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СОСТОЈБАТА НА ПРЕМИЕРОТ НА СЛОВАЧКА: Тој е свесен и комуникативен

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СОСТОЈБАТА НА ПРЕМИЕРОТ НА СЛОВАЧКА: Тој е свесен и комуникативен

БАНКРОТИРАШЕ ПОЗНАТ СИНЏИР ЗА ХРАНА ВО САД: Продаваа јастози за оние со помали џебови, на крајот пропадна

БАНКРОТИРАШЕ ПОЗНАТ СИНЏИР ЗА ХРАНА ВО САД: Продаваа јастози за оние со помали џебови, на крајот пропадна