19 Април, 2019
0.0253

Моето време и Твоето време

Објавено во: Стил 20 Февруари, 2019

Од сите мои љубови, научив едно. Колку и да го сакаш, нема да имаш љубов за делење ако не се сакаш себе

Животот си го поделив на два дела. Пред и после 30 години. Пред 30 бев само интуиција и моментална енергија, сега знам дека прво размислувам, а потоа сакам. За сѐ ми важи тоа. И сега не знам кога бев посреќна, дали тогаш, комплетно незаштитена, полетна, маѓепсана, кога слепо верував во секој збор и намера, или сега, во стаклено ѕвоно, кога се сомневам дури и во сопствените емоции, а работам на тоа да ги стабилизирам. Бидејќи на крајот од денот, секогаш си го поставувам истото прашање самата на себе: Дали ти Ивана денес беше среќна. И што е тоа или тој кој е заслужен за твојата насмевка. Си ветив сама на себе пред четири години, дека единствено нешто за кое ќе бидам безрезервно себична е времето кое го споделувам. Па така, ако јас ти го дадам моето време, очекувам за возврат среќа, исполнетост во некоја функција, реализација на нешто позитивно, разговор за нешто конструктивно, без разлика дали е тоа приватно или некој работен проект, сакам сето тоа да допринесе да посакам пак да те видам и да споделам нешто со тебе. Колку повеќе ме маѓепсуваш, толку повеќе сакам да го делиме времето, моето и твоето. Колку повеќе време ти давам, толку повеќе те вреднувам.

Целата колумна на Ивана Кнез читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Ги игнорирам предрасудите, уживам во слободата: Интервју со Александра Илиева

Ги игнорирам предрасудите, уживам во слободата: Интервју со Александра Илиева

Интересни факти: Како да го зголемите вашиот IQ

Интересни факти: Како да го зголемите вашиот IQ

(ФОТО) Се роди Деа: Брејк и Драгана добија ќерка

(ФОТО) Се роди Деа: Брејк и Драгана добија ќерка

Живееме во свет каде се мрази јавно, а се љуби тајно: Интервју со Моџо Килингтон

Живееме во свет каде се мрази јавно, а се љуби тајно: Интервју со Моџо Килингтон

(ФОТО) Каролина ултра модерна: Се прошета со чанта од 1.142 евра

(ФОТО) Каролина ултра модерна: Се прошета со чанта од 1.142 евра

(ФОТО) ЧИНИ МИЛИОНИ: Долче и Габана ја продаваат својата сакана и многу скапа „играчка“

(ФОТО) ЧИНИ МИЛИОНИ: Долче и Габана ја продаваат својата сакана и многу скапа „играчка“

Стресно ви е на работа: Има начин како да ја победите таквата средина

Стресно ви е на работа: Има начин како да ја победите таквата средина

Домашна акупресура за надминување на главоболката

Домашна акупресура за надминување на главоболката

Дали предизвикот Moмо е закана за децата или е интернет измама?!

Дали предизвикот Moмо е закана за децата или е интернет измама?!