14 Декември, 2019
0.0160

Мојата симпатија е поубава од твојата!

Објавено во: Стил 11 Ноември, 2019

За оние кои не знаат, имам 13 и пол годишна ќерка, или што би се рекло, си имам пубертетлија по дома. Убаво велеше баба ми дека деца се раѓаат на 20 и нешто ситно, оти не им се тресеш толку. И тресењето нема ама баш никаква врска со љубов кон децата, туку со тоа дека колку е човек постар или повозрасен (ова за оние што не признаваат дека стареат), толку повеќе се оптеретува со се’ и сешто и сака да ги види работите 3 чекори нанапред. Да ја послушав баба ми, сега внуци ќе гледав и ќе менував пелени.

Да фатам со ред. Се омажив на 30, длабоко навлезена во категоријата “стара мома” по сите критериуми на баба ми која мислам дека и не веруваше дека некогаш воопшто ќе се омажам. Отсекогаш сум била прилично слободоумна во однос на мажење-немажење, имање деца-немање деца, дете во брак-вонбрачно дете...и да не редам понатаму. Моите ме воспитувале во духот да живеам по свое, да не правам штета никому, но и да не дозволувам да ми се нанесува штета (за ова последново сум бегала од часови, па недоучено ми е). Не скокајте веднаш. Мислам дека секој човек има право да живее онака како што сака и онака како што тоа го прави среќен. И како минува времето, уште повеќе сум убедена дека станува смешно и жално да се говори за ова, затоа што за мене ултимативно е дека секој од нас не е тука на земјава за да живее она што се очекува од него, туку она што му е дадено од Универзумот или Бог (кој во што верува).


Целата колумна на Ана Бунтеска за Женски магазин читајте ја тука.

Можеби ќе ве интересира

Како Хрват ја доживеа Македонија: Ќе ви се насолзат очите

Како Хрват ја доживеа Македонија: Ќе ви се насолзат очите

Луксузот има ново име: Ана Камчева и нејзината чанта колку еден автомобил

Луксузот има ново име: Ана Камчева и нејзината чанта колку еден автомобил

Излог

Излог

Сакам да ја гушнам Северина, да ѝ кажам дека ќе помине: Искрено интервју со Тијана

Сакам да ја гушнам Северина, да ѝ кажам дека ќе помине: Искрено интервју со Тијана

(ФОТО) Одличен совет за оваа сезона: Не изгледајте евтино и вулгарно во хеланки

(ФОТО) Одличен совет за оваа сезона: Не изгледајте евтино и вулгарно во хеланки

Дрим биг

Дрим биг

Правиме римско вино и бесквасен римски леб: Интервју со Василка Димитровска

Правиме римско вино и бесквасен римски леб: Интервју со Василка Димитровска

Изгледа како модел: Запознајте ја најмладата премиерка во светот

Изгледа како модел: Запознајте ја најмладата премиерка во светот

ПРИРОДНА И БЕЗ МНОГУ ШМИНКА - фотографијата што ја сака Елена

ПРИРОДНА И БЕЗ МНОГУ ШМИНКА - фотографијата што ја сака Елена