27 Септември, 2021
0.0196

МОЌЕН И ПРОТИВ ИНДИСКИОТ СОЈ: Руската Спутник V има подобри резултати од која било друга вакцина

Објавено во: Свет 16 Јуни, 2021

Според последните анализи објавени од страна на рускиот инвестициски фонд објави дека вакцината „Спутник V“ е поефикасна против индискиот сој, односно против Делта варијантата од која било друга вакцина. 

Иако, Европската агенција за лекови, како и светската здравствена организација ЕМА се уште ја немаат одобрено оваа вакцина, во февруари годинава, реномираниот „Лансет“објави студија која покажува дека руската вакцина има 90 проценти ефикасност против коронавирусот.

Во почетокот на април, пак, директорот на Научноистражувачкиот центар за микробиологија и епидемиологија „Гамалеја“, Александар Гинкбург, објави дека точно една година откако ја примил вакцината „Спутник ве“ (Спутник V), извршил тест за антитела кој покажал дека бројот на антитела е сè уште голем , заштита од Ковид 19 постои и не треба повторно да се вакцинира. Имено, рече дека има повеќе од 3.200, дека нема потреба од повторна вакцинација, и дека тоа  е над сите можни граници.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПУКАЊЕ НА МЕНХЕТЕН: Повредени се пет лица

(ВИДЕО) ПУКАЊЕ НА МЕНХЕТЕН: Повредени се пет лица

Талибанците наметнаа уште една забрана, никој не смее да се буни

Талибанците наметнаа уште една забрана, никој не смее да се буни

(ВИДЕО) Вулканска лава „проголта“ црква на канарскиот остров Ла Палма

(ВИДЕО) Вулканска лава „проголта“ црква на канарскиот остров Ла Палма

(ВИДЕО) МАЖ ГО НАПАДНА МАКРОН: Го удри со јајце во главата

(ВИДЕО) МАЖ ГО НАПАДНА МАКРОН: Го удри со јајце во главата

АНТИВАКСЕРСКА ПАРТИЈА ВЛЕЗЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ - неочекувано освои шест отсто од гласовите во Австрија

АНТИВАКСЕРСКА ПАРТИЈА ВЛЕЗЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ - неочекувано освои шест отсто од гласовите во Австрија

УБЕДЛИВО МНОЗИНСТВО: Швајцарците кажаа „ДА“ за истополови бракови

УБЕДЛИВО МНОЗИНСТВО: Швајцарците кажаа „ДА“ за истополови бракови

ДЕБАКЛ НА УНИЈАТА ЦДУ/ЦСУ, ВОСКРЕСЕНИЕ НА СПД: Но, кој ќе биде канцелар, Шолц со мала предност пред Лашет

ДЕБАКЛ НА УНИЈАТА ЦДУ/ЦСУ, ВОСКРЕСЕНИЕ НА СПД: Но, кој ќе биде канцелар, Шолц со мала предност пред Лашет

ЌЕ СЕ ВАЖИ ЛИ НЕГОВИОТ ГЛАС: Кандидатот за Канцелар, Армин Лашет, намерно или ненамерно покажа за кого гласал

ЌЕ СЕ ВАЖИ ЛИ НЕГОВИОТ ГЛАС: Кандидатот за Канцелар, Армин Лашет, намерно или ненамерно покажа за кого гласал

КАКО НОРВЕЖАНИТЕ ГО ПРОСЛАВИЈА УКИНУВАЊЕТО НА МЕРКИТЕ: Стотици илјади на журки, но и со масовни тепачки и апсења

КАКО НОРВЕЖАНИТЕ ГО ПРОСЛАВИЈА УКИНУВАЊЕТО НА МЕРКИТЕ: Стотици илјади на журки, но и со масовни тепачки и апсења