11 Јули, 2020
0.0191

Може да сме среќни и со празен ранец: Интервју со Тања Брковска

Објавено во: Стил 18 Ноември, 2019

Смртта на мојот супруг кога имав само 28 години засекогаш ми го промени животот. Ова животно искуство ми дава компетентност да работам со луѓе кои се соочиле со загуба на блиски. Исполнувањето на таа празнина во срцето,  со многу љубов кон таа личност е болна, трае извесен период, но не е невозможна - вели Тања Брковска, тренер за личен развој

Тања е човек со богато животно искуство, чиј живот зел сосема друг правец откако се соочила со  голема лична трагедија - смртта на нејзиниот сопруг. По низа емотивни, здравствени,  финансиски проблеми, кои ги совладала со помош на лајфкоуч методите, смета дека кога успеала самата, може да успее секој. Таа деновиве се опроба и како текстописец за хит песната „Патувам“ на Васил Гарванлиев.

*За што зборува овој текст и како ти стана текстописец?

- Случајно, иако верувам дека сè се случува со некоја причина.  Васил Гарванлиев кој  ми е многу драга и блиска личност, ми ја прати музиката и за само неколку часа го напишав текстот. Пишувам поезија од најраната младост. Во 1996 г. ја издадов збирката поезија  „Ловец на мигови“ , а оттогаш наваму песните се само во моите тетратки.  Сега дојде време да се појават во јавност.

Текстот зборува за патувањето во себе, и дека кога ќе допреме длабоко во себе, ќе сфатиме дека можеме да се разбудиме среќни ако душата ни е полна иако ранецот ни е празен.

Целото интервју читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Никогаш не се лутеше, се решаваше со насмевка: Таткото на Влатко Илиевски за споменот на синот

Никогаш не се лутеше, се решаваше со насмевка: Таткото на Влатко Илиевски за споменот на синот