28 Јануари, 2023
0.0248

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Објавено во: Свет 05 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека редовно разговара со рускиот претседател Владимир Путин. 

Тој во интервју за „СБС“ рече дека изолацијата е најлоша работа, посебно за лидер како Путин. Макрон кажал дека одлуката на Русија да започне војна во Украина направила голема штета прво затоа што со тоа не го почитувала меѓународното право и ги прекршила принципите, а и тоа што „веројатно направила многу грешки во проценката на своите и на украинските капацитети“.

„Сега се случува од септември да бомбардираат многу цивилни инфраструктури. Ова е воен злочин“, рече Макрон.

Францускиот претседател нагласи дека е исклучително важно што „Европјаните, Американците и максимален број на земји во светот ја поддржуваат Украина“. Вели дека е важно да се пренесат пораки дека за крајот на војната одлучуваат Украинците, а единствениот начин да се реши целата ситуација во Украина е да има преговори.

Во врска со односите со САД и Европа, Макрон посочил дека сегашната американска администрација и  претседателот Бајден биле лично поврзани со Европа, но кога ќе се погледела денешната ситуација,  постоела десинхронизација на односите.

Макрон откако почна војната повеќепати разговараше со Путин во намера да ја смири ситуацијата. 

Можеби ќе ве интересира

Русија: 14 починати во болница во ракетен напад на украинската армија со ХИМАРС

Русија: 14 починати во болница во ракетен напад на украинската армија со ХИМАРС

Поранешен генерал на НАТО стана претседател на Чешка

Поранешен генерал на НАТО стана претседател на Чешка

САД ја прогласи „Вагнер“ за транснационална терористичка организација

САД ја прогласи „Вагнер“ за транснационална терористичка организација

Зошто Франција не испраќа тенкови за Украина?

Зошто Франција не испраќа тенкови за Украина?

Бразил не сака да отстапи муниција за тенковите што Германија и ги испраќа на Украина

Бразил не сака да отстапи муниција за тенковите што Германија и ги испраќа на Украина

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО СИНАГОГА: Во Ерусалим загинаа осум луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО СИНАГОГА: Во Ерусалим загинаа осум луѓе

Орбан го брани Путин: Не сака ЕУ да воведе санкции за Русија

Орбан го брани Путин: Не сака ЕУ да воведе санкции за Русија

Човек одлежал над 20 години во затвор иако бил невин

Човек одлежал над 20 години во затвор иако бил невин

Украина ќе добие и борбени авиони?

Украина ќе добие и борбени авиони?