20 Октомври, 2019
0.0197

Можеш повеќе, заслужуваш повеќе!

Објавено во: Стил 24 Јуни, 2019

Да! Токму тебе ти се обраќам, или да бидам попрецизна, на секоја од вас што ќе се најде во текстов. Вие кои трпите покрај себе секакви ѓубриња да ви го загадуваат воздухот и да ви прават да не се сакате себе. Вие, кои животот или годините сте ги посветиле некому кој не заслужува ниту секунда од вашето време и внимание. Сите вие кои имате во вашата близина човек (ако може така да се нарече) кој не ве почитува ни како човек, ниту како пријател, ниту како жена.

Верувам во љубов. Ах, верувам во онаа љубов од која луѓето цутат едни покрај други, се разубавуваат и се надоградуваат. Верувам во љубов на прв поглед, во онаа на втор поглед, во онаа која е до небото и назад и во онаа која е за навек. За жал, сѐ почесто гледам дека се тоа само обични флоскули и од ракав истресени фрази без никаква тежина.

Можеш повеќе жено! И не само што можеш повеќе и го заслужуваш тоа, туку можеш и подобро од она што сега го живееш. Само ти треба храброст да застанеш и да си го видиш животот реално. Без да подзамижуваш, без да се тешиш дека сите така живеат, дека е нормално мажот или партнерот да ти е таков каков што е. Затоа што не е! Доста толерираш неблагодарно суштество кое те има претворено во медицинска сестра (затоа што му се фатила кичмата или го болело глава), психијатар (за да му ги слушаш и решаваш проблемите на работа), пријател кој ќе е тука само кога тој има потреба. Престани да толерираш маж за кој знаеш дека се врти по секоја сукња и кој се загледува по девојчиња кои можат по годините ќерки да му бидат. Престани да ја поднесуваш тишината во домот и да си продаваш приказни дека немате што да си кажете.


Целата колумна на Ана Бунтеска читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Мамев во диетата и пак ослабев 20 килограми: Наде Талевска непрепознатлива

(ФОТО) Мамев во диетата и пак ослабев 20 килограми: Наде Талевска непрепознатлива

Дино Мерлин за Нова Година со концерт на Плоштад Македонија

Дино Мерлин за Нова Година со концерт на Плоштад Македонија

NOT AN EVENT го одбележа доаѓањето на Not a pErfumе superdose во стилот на Studio 54

NOT AN EVENT го одбележа доаѓањето на Not a pErfumе superdose во стилот на Studio 54

Катаракта – што е и како се третира?

Катаракта – што е и како се третира?

На ТВ ми е релаксација, дома ми е весело: Искра Канзурова се врати пред камерите

На ТВ ми е релаксација, дома ми е весело: Искра Канзурова се врати пред камерите

Во име на Човекот, Амин

Во име на Човекот, Амин

Што кажа Тоше во своето последно интервју...

Што кажа Тоше во своето последно интервју...

Шегите на сечија сметка не нѐ направија омразени: Интервју со Жаре од „1 на 1“ пред старот на новата сезона

Шегите на сечија сметка не нѐ направија омразени: Интервју со Жаре од „1 на 1“ пред старот на новата сезона

Ателје, радоста на сликањето: Целиот универзум преку очите на големиот уметник

Ателје, радоста на сликањето: Целиот универзум преку очите на големиот уметник