19 Декември, 2018
0.2599
    ADIN 660    -5.71%     ALK 8200    -0.24%     GRNT 800    0.72%     KMB 5023.88    -0.5%     MPT 47000    0.61%     MTUR 4900    0%     RADE 1800    -0.88%     RMDEN16 96.2    -0.82%     STB 1285.06    -0.08%     TTK 1245    0%     USJE 23000    -2.13%     ZLRB 6170    0%

МОЖНА ЕСКАЛАЦИЈА: Во Албанија ќе се упатат 2.000 грчки десничари

Објавено во: Балкан 05 Ноември, 2018

Oколу 2.000 грчки десничари ќе се упатат во Албанија.

Етничкиот Грк Константинос Кацифас, кого минатата недела на југот на Албанија го уби албанската полиција, ги зголеми тензиите меѓу Атина и Тирана, пишува српски Телеграф. Како што пренесува РТС, проблем може да биде неговиот погреб, посебно по најавата на 2.000 грчки десничари кои се подготвуваат да присуствуваат. 

Грчките десничари сметаат дека Кацифас е ладнокрвно убиен, но албанската полиција тврди дека тој е убиен откако пукал на полициското возило, по што побегнал во блиската шума.

Семејството на убиениот Грк раскажало дека тој е убиен откако го фрлил оружјето и ги кренал рацете.

Tелото е во рацете на албанските истражни органи, но адвокатот на семејството изјавил дека телото ќе му биде предадено на семејството најдоцна утре.

Викендов на еден од стадионите во Албанија навивачите носеле транспарент со натпис „Еден Грк помалку, едно ко..ле помалку“. Тоа поттикна бран на реакции од Атина, па грчкиот пратеник во парламентот Вангелис Дулес, односите на Тирана кон етничките Грци ги опишал како „чиста омраза“.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Со лопати чистат снег на лизгав покрив на зграда

(ВИДЕО) Со лопати чистат снег на лизгав покрив на зграда

(ВИДЕО) Земја пријател на Србија донира за косовската војска?

(ВИДЕО) Земја пријател на Србија донира за косовската војска?

ИМ БИЛЕ ПОТРЕБНИ 10 ДЕНА: Крадци однеле цела куќа

ИМ БИЛЕ ПОТРЕБНИ 10 ДЕНА: Крадци однеле цела куќа

Уште една жртва на студот

Уште една жртва на студот

Илјадници Македонци регистрирани на бандера кај Благоевград

Илјадници Македонци регистрирани на бандера кај Благоевград

Студот во регионот однесе и човечки живот

Студот во регионот однесе и човечки живот

Хрватска на пат да ја замени куната со евро

Хрватска на пат да ја замени куната со евро

Се враќа оптимизмот во Сараево, соборен туристичкиот рекорд од годината на Зимските олимписки игри

Се враќа оптимизмот во Сараево, соборен туристичкиот рекорд од годината на Зимските олимписки игри

Пола метро снег на Балканот

Пола метро снег на Балканот