20 Февруари, 2019
0.3176
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.28    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51499.79    0.24%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.2    0%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

МОЖНА ЕСКАЛАЦИЈА: Во Албанија ќе се упатат 2.000 грчки десничари

Објавено во: Балкан 05 Ноември, 2018

Oколу 2.000 грчки десничари ќе се упатат во Албанија.

Етничкиот Грк Константинос Кацифас, кого минатата недела на југот на Албанија го уби албанската полиција, ги зголеми тензиите меѓу Атина и Тирана, пишува српски Телеграф. Како што пренесува РТС, проблем може да биде неговиот погреб, посебно по најавата на 2.000 грчки десничари кои се подготвуваат да присуствуваат. 

Грчките десничари сметаат дека Кацифас е ладнокрвно убиен, но албанската полиција тврди дека тој е убиен откако пукал на полициското возило, по што побегнал во блиската шума.

Семејството на убиениот Грк раскажало дека тој е убиен откако го фрлил оружјето и ги кренал рацете.

Tелото е во рацете на албанските истражни органи, но адвокатот на семејството изјавил дека телото ќе му биде предадено на семејството најдоцна утре.

Викендов на еден од стадионите во Албанија навивачите носеле транспарент со натпис „Еден Грк помалку, едно ко..ле помалку“. Тоа поттикна бран на реакции од Атина, па грчкиот пратеник во парламентот Вангелис Дулес, односите на Тирана кон етничките Грци ги опишал како „чиста омраза“.

Можеби ќе ве интересира

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска