04 Јуни, 2020
0.0556

Мразам шопинг, фановите ми купуваат облека: Интервју со Дејвид Гарет

Објавено во: Стил 19 Септември, 2019

Го нарекуваат Паганини меѓу поп-рок ѕвездите и Џими Хендрикс меѓу виолинистите. Со неговата претходна турнеја продаде повеќе од 400.000 билети во 20 земји. Свирејќи преработки од класични дела до најголемите рок класици, германскиот виолинист Дејвид Гарет како дел од турнејата на најголемите хитови, на мапата го има и Скопје. 

Гарет ќе одржи концерт во А1 Арената (Борис Трајковски) на 25 септември во организација на „Прагма“ продукција. Жените го обожаваат, мажите му се восхитуваат, а тој за себеси вели дека ужива во најобичните работи и најмногу мрази шопинг. Добитникот на 24 златни и 16 платинести награди кој зад себе има 22 албуми со преработки, од дела на Моцарт до хитови на „Металика“, за Женски магазин искрено зборува за својот живот и работа. 

* Кога одлучивте дека токму виолината ќе биде Вашиот инструмент?

- Не паметам точно кога ја донесов таа одлука. Започнав многу рано, и сигурно таму имало нешто што ме конектирало со тој инструмент, но навистина не го паметам моментот, бидејќи бев сѐ уште многу млад. Кога решив да се запишам на Универзитетот Џулијард, тоа беше моментот кога одлучив: Ова е нешто на што сакам да си го потрошам животот.


Целото интервју читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

ТУРУНЏИЕВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Короната пуста да остане

ТУРУНЏИЕВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Короната пуста да остане

Чек да брцнам во ташнава: Кришум лаги

Чек да брцнам во ташнава: Кришум лаги

Теона Стругар Митевска: Човекот се адаптира на секоја ситуација и тоа ме инспирира во новиот филм

Теона Стругар Митевска: Човекот се адаптира на секоја ситуација и тоа ме инспирира во новиот филм

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески