18 Март, 2019
0.2496
    ALK 8333.36    -0.2%     GRNT 829    0%     KMB 5700    -0.01%     MERM 2100    2.04%     MPT 52028.57    -0.18%     MTUR 5100    0.02%     REPL 76000    0.66%     STB 1199    -0.08%     TKVS 5384.38    0.64%

Му позирале Катрин Данев и Миранда Кер: Женски Магазин на средба со Алесандро Капочиа, фотограф на Вог

Објавено во: Стил 19 Февруари, 2019

На покана на иновативниот креативен тренинг центар Creative Hub, во саботата гостуваше популарниот италијански фотограф Алесандро Капочиа, на пошироката јавност познат по својата работа во престижните магазини Vogue, Conde Nast и Harper’s bazaar. Капочиа имаше неколкучасовно предавање во кое успеа да пренесе дел од своите вештини и искуства како фотограф. На работилницата насловена Live for your dreams and shoot them, присутните млади креативци имаа ретка можност да го презентираат своето портфолио и да добијат критика за нивната работа од еден од најпопуларните фотографи во светот, чиишто дела се публикувани во Франција, Италија, Јапонија и Америка. Редакцијата на „Женски магазин“ исто така имаше прилика, на покана на Creative Hub, одблиску да се запознае со Капочиа, кој во своето дваесетгодишно портфолио потпишува соработки со светски ѕвезди како Катрин Данев, Миранда Кер, Марио Тестино и многу други.

За фотографијата почнал да се интересира уште на 13- годишна возраст, кога неговиот татко, страстен нуркач, бил во потрага по најубавите локации за нуркање, па често патувал со него на различни страни од светот. Фасциниран од пејзажите кои ги фотографирал еден од пријателите на неговиот татко, кој патувал со нив, решава да почне аматерски да се занимава со фотографирање.

Целиот текст читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Харуки Мураками: Срцата на луѓето се како длабоки бунари, никој не знае што има на нивното дно

Харуки Мураками: Срцата на луѓето се како длабоки бунари, никој не знае што има на нивното дно

(ФОТО) На два бала исто облечена: Омилениот фустан на Зорица Заева

(ФОТО) На два бала исто облечена: Омилениот фустан на Зорица Заева

Тамара Кунцулова: „Живееме според правилата кои ќе ни ги наметнат другите“!

Тамара Кунцулова: „Живееме според правилата кои ќе ни ги наметнат другите“!

Сакај ме поинаку

Сакај ме поинаку

Кога пее заборава на сѐ што ја мачи: Дени Жерновска знае дека само со упорност се стасува до ѕвездите

Кога пее заборава на сѐ што ја мачи: Дени Жерновска знае дека само со упорност се стасува до ѕвездите

Насмевката на покојниот сопруг секогаш ќе ме грее: Интервју со Сања Долежал

Насмевката на покојниот сопруг секогаш ќе ме грее: Интервју со Сања Долежал

(ФОТО) Ирена Спировска со дечкото на Виенски бал

(ФОТО) Ирена Спировска со дечкото на Виенски бал

(ГАЛЕРИЈА) Натпревар на свечени фустани: Виенскиот бал во Скопје прослави јубилеј

(ГАЛЕРИЈА) Натпревар на свечени фустани: Виенскиот бал во Скопје прослави јубилеј

Ако Владо може да има десет девојки, можеш и ти: Романтичен славенички концерт на Јаневски

Ако Владо може да има десет девојки, можеш и ти: Романтичен славенички концерт на Јаневски