13 Јуни, 2024
0.0258

„НА 13 ДЕНА ИСЧЕЗНА И ПОВЕЌЕ НЕ БЕШЕ МОЈОТ ТИТО“: Јованка Броз во единствено интервју открила што се направиле за да ја разделат од сопругот

Објавено во: Балкан 08 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Јованка Будисављевиќ Броз вчера ќе наполнеше 98 години. Таа самата во интервју кажа дека нејзиното семејство потекнува од Пеќ на Косово, поради што селото во кое се преселиле во Хрватска го нарекле Пеќани. Куќата во која е родена, вели таа, италијанските сили за време на војната ја претвориле во нивен штаб, за да ја запалат пред да се повлечат. На 21 година добила два ордени за храброст, а носител е и на Партизанска споменица. Имала и чин потполковник на Југословенската народна армија.

Во зависност од изворот, се тврди дека таа го запознала Тито во 1944 или 1945 година. Во тој момент зад себе имала три брака. Многумина шпекулираа и погодија како младата Јованка завршила во Титовото опкружување. Некои уверуваа дека е избрана за маршалот на „највисоко ниво“, други дека токму во државниот врв оцениле дека бракот на етничка Србинка и етнички Хрват ќе биде исклучителна реклама за идеологијата на „братството и единството“ на кои почиваше Југославија, а други веруваа дека објаснувањето е многу едноставно и дека оваа жена ги исполнува естетските критериуми што го импресионирале вкусот на Броз. Се венчале на 15 април 1952 година во вилата Дунавска во Илок. Кум на младенците бил шефот на ОЗНА, Александар Ранковиќ, истиот кој во 1966 година ќе биде отстранет од политичката сцена, наводно, поради сомнежи дека го прислушувал Тито. Кум од страната на младата жена бил генералот Иван Гошњак, кој бил сојузен секретар за национална одбрана до 1967 година, пишува Слободна Европа.

Како Јосип Броз Тито исчезна 13 дена, што му кажа Јованка Броз за посмртните останки на Дража Михаиловиќ се само дел од темите на кои зборуваше сценаристот и режисер Милан Шарац. Тој своевремено при претставувањето на својата монодрама „Јас Јованка Броз“ зборуваше за деталите што му ги кажала Јованка Броз, за ​​кои дотогаш јавноста ништо не знаеше. 

Му кажала и детал од времето кога се обиделе да ја одвојат од Тито.

"Дојдов во резиденцијата, а Тито го нема. Го нема. Каде е? Никој не кажа ни збор. Го немаше 13 дена. Бев во шок. Не можев никому да кажам. Замисли земја без шеф на држава.Човекот исчезна сред бел ден. Кога го вратија не беше мојот Тито.Тоа беше првиот ден од нашата конечна разделба. Каде беше тој? Кој го киднапираше, му кажав само на Радо Чечур, на шефот на обезбедувањето, полицискиот полковник“, признала Јованка.

Милан Гашевиќ Гаша, полицаец, „човек од два метри“ кој беше и најдобар каратист во тогашната Федерална полиција, не и е познат на пошироката јавност, но неговото име се поврзува со две познати личности - Љуба Земунац и Јованка Броз. По акција на германската полиција, Љуба бил уапсен, но бидејќи немало цврсти докази, Германците решиле да го депортираат во Белград. Само еден полицаец дошол да го земе од Југославија. Тоа беше Милан Гашевиќ.

„На мојот годишен одмор во едно село во Романија им помагам на моите родители. Кога одеднаш пристигнува полициска кола. Ми велат дека треба веднаш да контактирам со шефовите. Потоа ми рекоа да одам во Франкфурт да го земам Љуба Земунац“, изјави Гашевиќ.

Колкава почит уживаше Гашевиќ во своите редови покажува и податокот дека тој беше избран да биде еден од ретките полицајци кои ја чуваа поранешната прва дама на СФРЈ, Јованка Броз. тогашниот шеф на обезбедувањето на Јосип Броз Тито ги повикал Гашевиќ и двајца негови колеги и им кажал дека се избрани за специјална задача.

"Момци, имам доверба во вас. Она што ви го кажувам е дека ниту вашето семејство не треба да знае каде сте и што правите. Јованка Броз доаѓа во вилата. Мораме да се погрижиме да не знае" ништо да не пропуштам“, рече Гашевиќ.

Таа дошла со автомобил, заедно со нејзината сестра Нада.

„Ја отворивме капијата, а кога излезе од автомобилот изгледаше скршено, беше страшно да се види. Едвај се качуваше по скалите“, изјави Гашевиќ.

Како што раскажал, Јованка со текот на времето многу стекнала доверба во него.

"Тоа не ни беше во описот на работата, ние бевме задолжени за нејзината безбедност. Но, јас ја почитував, таа беше постара од мајка ми, ја слушав секој пат. Потоа ме покани да седнам и да се напијам кафе. Ми кажа дека вршеле влијание врз Тито за да ги разделат.На крајот успеале. Ми рече -Со Тито живеев многу добро, се сакавме“, изјави Гашевиќ.

„Не излегов од дома затоа што немав што да облечам“

Во единственото интервју што Јованка Броз го дава откако луѓето околу Јосип Броз физички ја разделија и изолираа од Тито, поранешната прва дама на СФРЈ раскажа многу работи за кои дотогаш многу малку се знаеше.

„Немав што да облечам, ми конфискуваа се, дури и мојот именик. Дојдов овде без ниту еден телефонски број за да повикам некого. Бев во целосна изолација. Бев опкружена со околу 15 полицајци и се што доаѓаше до вратата внимателно следеа, кој беше и ретко пуштаа некој внатре. Некои работи ми беа вратени по две-три години, но дотолку повеќе вредните работи што ги имав се уште таму се одземени“, изјави Јованка Броз.

Кога умрел Тито, дознала за тоа од тогашниот секретар на Комитетот, иако на многу чуден начин.

"Секретарот на комитетот ми кажа дека Тито починал. Бев на улицата Ужичка во мојот салон. Тој се огласи преку дежурниот офицер. Не ми кажа - Тито умре - или нешто слично. Само ми рече - Готово е“, рече таа.

Адвокатот Тома Фила, зборувајќи за соработката со Јованка Броз, во интервју за Мондо изјави дека многу разговарал со неа, нагласувајќи дека таа е пред се вредна како сведок на она што Тито го прави.

„Затоа Јованка беше драгоцена, не поради тоа што мислеа Стане Доланц и оваа банда, како што ги нарекуваше. Ја искористија тврдејќи дека има политички амбиции. тие веруваа дека таа сака да биде Тито наместо Тито. Кој ја видел и зборувал со неа, сфатил дека таа нема такви амбиции ниту е способна за тоа. Јованка била полуписмена жена“.

Зошто тогаш државата, кога си замина целата банда што беше околу Тито и го сврте грбот на Јованка?

„Имаше антикомунистичко расположение, па таа беше несакан сведок на сето тоа. . Таа беше последната одбрана на Тито. Да го заштити ако треба со своето тело во случај на атентат. Таа наредба и ја дала разузнавачката служба.Таа имала еден мал пиштол во нејзината чанта.Тоа бил оној за ликвидации.Таа била жртва на крајот на нејзиниот живот.Тито беше стар, ја немаше силата што ја имаше. Единствениот контакт на Тито преку кој некој можеше да го контактира беше Јованка. И тогаш почнаа дезинформациите - дека го тепала, не му давала лекови, дека го малтретирала, што не го пуштала да јаде, глупост. И почнувајќи од Доланц до Љубичиќ, го убедија Тито да ја однесе Јованка. Броз веќе беше стар. Тој се плашеше за својот живот и ја немаше решеноста што ја имаше Сталин, на пример, да се бори за него. И ја одведоа. Таа никогаш повеќе не го виде Тито“, рече Фила. .

Јованка Броз почина на 20 октомври 2013 година. Таа е погребана со воени почести, до местото каде почива Јосип Броз Тито. Последна почит и оддадоа членови на Владата на Србија, дипломати, странски делегации и околу 5.000 почитувачи од Србија и од другите земји од поранешна Југославија. На денот на погребот, ковчегот со посмртните останки на Јованка Броз беше изложен на влезот во Куќата на цвеќето, каде голем број граѓани во поворка оддадоа почит. Таа беше испратена со песната „Bella Ciao“.

Можеби ќе ве интересира

ПАЃАШЕ ГРАД СО ПРЕЧНИК ОД 10 САНТИМЕТРИ: Невреме ја зафати Србија

ПАЃАШЕ ГРАД СО ПРЕЧНИК ОД 10 САНТИМЕТРИ: Невреме ја зафати Србија

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

ИСЧЕЗНАТОТО ДЕВОЈЧЕ ВО ГРЦИЈА Е НАЈДЕНО МРТВО: Ја убил вујкото

ИСЧЕЗНАТОТО ДЕВОЈЧЕ ВО ГРЦИЈА Е НАЈДЕНО МРТВО: Ја убил вујкото