08 Декември, 2022
0.0210

На заедничката вечера на Путин и Меркел се служеа моите специјалитети: Шеф Филип Митевски, живее и работи во Германија, во синџирот хотели „Мартим“

Објавено во: Стил 25 Октомври, 2021

Добивај вести на Viber

Неговиот начин на изразување на чинија е составен од пет до седум елементи. Добро ги познава боите и ги комбинира во пријатни тонови, кои предизвикуваат возбуда и среќа на крајот од дестинацијата - пред дегустаторите. Сака симетрија, архитектура и структура, која го зема важното место во неговата работа, како и уметнички начин на изразување. 

Кумановецот, Шеф Филип Митевски, живее во Дармштадт, а работи во Гриесхајм, Германија, во синџирот хотели „Мартим“ и создава неверојатни кулинарски специјалитети.

„Немам омилено јадење или слатка. Оваа професија ја работам со многу љубов, посветеност и професионалност. А ако работите на тој начин резултатите секогаш се позитивни. Имам своја изрека која честопати ја користам ‚Најдете си работа што ја сакате и никогаш не мора да работите'“, вели Митевски, и доплнува дека заминал во Германија за да види како ќе функционира во друга, поразлична средина од нашата.

И успеав. Работам во голем хотел каде што секојдневно доаѓаат луѓе од сите сфери. Меѓу нив има и популарни личности. Би нагласил дека во Германија културата е малку поразлична и не се прави некаква драма околу нивното присуство во хотелот. Моите специјалитети ги пробаа пејачката Хелене Фишер, како и актерката Џесика Шварц на една приватна забава во Нирнберг. Би го издвоил и големиот настан кој го организираше хотелот каде што работам пред корона пандемијата“, објаснува за Женски магазин овој успешен млад човек.

Повеќе детали читајте на Женски магазин

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Како да ја намалите сметката за струја во грејната сезона: Сите правиме грешка со продолжните кабли

Како да ја намалите сметката за струја во грејната сезона: Сите правиме грешка со продолжните кабли

ПИШТОЛОТ СО КОЈ Е УСМРТЕНА ЈАНЕСКА БИЛ НА ФИЛИПС: Тој одбил да биде прегледан од патолог

ПИШТОЛОТ СО КОЈ Е УСМРТЕНА ЈАНЕСКА БИЛ НА ФИЛИПС: Тој одбил да биде прегледан од патолог

Позната американска актерка почина на 71 година

Позната американска актерка почина на 71 година

„Рацете ни се врзани затоа, не можеме да дојдеме во Јужна Африка. Маја лежи таму во некоја мртовечница и немаме поим што всушност се случува“

„Рацете ни се врзани затоа, не можеме да дојдеме во Јужна Африка. Маја лежи таму во некоја мртовечница и немаме поим што всушност се случува“

Во Македонија има продавачки, но инфлуенсерки нема: Интервју Спасе „Рола до бола“

Во Македонија има продавачки, но инфлуенсерки нема: Интервју Спасе „Рола до бола“

МАЛКУ ТИШИНА ВО ЧЕСТ НА МАЈА - поранешното момче Оми Димпоз со сеќавање на инфлуенсерката

МАЛКУ ТИШИНА ВО ЧЕСТ НА МАЈА - поранешното момче Оми Димпоз со сеќавање на инфлуенсерката

Од мајка ми добив благослов за Џејсон: Васил Гарванлиев искрено за партнерот со кој живее во Чикаго и новата песната „Ритам“

Од мајка ми добив благослов за Џејсон: Васил Гарванлиев искрено за партнерот со кој живее во Чикаго и новата песната „Ритам“

НИШТО ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Ова видео ќе ви одземе само 8 минути и ќе ви ги отвори очите

НИШТО ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Ова видео ќе ви одземе само 8 минути и ќе ви ги отвори очите

Весна е моето алармно светло: Интервју со Александар Микиќ, по успехот со филмот „Кајмак“

Весна е моето алармно светло: Интервју со Александар Микиќ, по успехот со филмот „Кајмак“