09 Јуни, 2023
0.0242

НАД 200 ЛУЃЕ УАПСЕНИ ВО ПАРИЗ - Изгласаната доверба во владата на Макрон поттикна нови протести (Видео)

Објавено во: Свет 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

По синоќешните демонстрации во Париз против реформата на пензискиот систем, уапсени се 234 лица.

На улиците на Париз биле распоредени 2.000 полицајци, а за време на немирите биле повредени 11 полицајци и жандарми, јавува француската телевизија BFMTV.

Пожарникарите во Париз гаснеа 240 запалени купишта ѓубре, кои останаа на улиците на главниот град на Франција поради штрајкот на комуналните работници, пренесува Танјуг.

Полицијата се судри со демонстрантите кои се лути поради неговата нова пензиска реформа. Снимките објавени на интернет покажуваат дека полицијата пука со солзавец и ги удира демонстрантите со палки за време на демонстрациите во близина на Плоштадот Вобан во Париз.

Немирите доаѓаат откако владата на Макрон „тесно“ преживеа две гласања за недоверба на пратениците од опозицијата, огорчени што претседателот Емануел Макрон искористи специјална уставна моќ за да ги спроведе непопуларните пензиски реформи без гласање во парламентот.


Усвојувањето на реформата предвидува зголемување на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години.

На денот кога на дневен ред на парламентот беше гласањето, во Париз се одржаа нови протести на кои во судирите со полицијата беа уапсени 101 лице.

Додека демонстрантите и полицијата се тепаа на улиците на главниот град на Франција, 278 пратеници кренаа раце во парламентот за да ја сменат владата, но за да помине предлогот беа потребни 287 гласа.

Откако гласањата за доверба во владата на Макрон пропаднаа, контроверзниот предлог за реформа на старосната граница за пензионирање ќе стане закон.

Се гласаше за доверба откако премиерката Елизабет Борн искористи специјално уставно овластување - член 49:3, за да го протурка законот без декларација на пратениците во парламентот.

Одлуката предизвика бројни протести низ Франција минатиот викенд, при што некои демонстранти се судрија со полицијата, блокираа улици и запалија автомобили.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада

Сириецот кој изврши напад во Франција, носел крст и молитвеник

Сириецот кој изврши напад во Франција, носел крст и молитвеник

(ВИДЕО) Кои градови се најдобри за живот за пензионери?

(ВИДЕО) Кои градови се најдобри за живот за пензионери?

Азилант од Сирија e напаѓачот кој ги избодел четирите деца во Франција

Азилант од Сирија e напаѓачот кој ги избодел четирите деца во Франција

(ВИДЕО) ДОБИ АПЛАУЗ: Италијанска пратеничка го доеше своето дете на седница во парламентот

(ВИДЕО) ДОБИ АПЛАУЗ: Италијанска пратеничка го доеше своето дете на седница во парламентот

ХОРОР ВО ФРАНЦИЈА - напаѓач избоде со нож шест мали дечиња, две се во критична состојба

ХОРОР ВО ФРАНЦИЈА - напаѓач избоде со нож шест мали дечиња, две се во критична состојба

ФОРИН ПОЛИСИ: Путин е во тесно, Русија се повеќе наликува на држава што се распаѓа

ФОРИН ПОЛИСИ: Путин е во тесно, Русија се повеќе наликува на држава што се распаѓа

„ВАКА ИЗГЛЕДА РАКОТ, СЕГА И МЕТАСТАЗИ ВО МОЗОКОТ“: Шенон Доерти за нејзината најдолга борба

„ВАКА ИЗГЛЕДА РАКОТ, СЕГА И МЕТАСТАЗИ ВО МОЗОКОТ“: Шенон Доерти за нејзината најдолга борба

ЊУЈОРК Е НА ВРВОТ, СТАНА НАЈСКАП ГРАД НА СВЕТОТ ЗА СТРАНЦИТЕ: Го надмина Хонг Конг кој четири години беше на врвот

ЊУЈОРК Е НА ВРВОТ, СТАНА НАЈСКАП ГРАД НА СВЕТОТ ЗА СТРАНЦИТЕ: Го надмина Хонг Конг кој четири години беше на врвот