23 Мај, 2024
0.0271

НАЈБОГАТАТА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА ВО КРИЗА: Имотот пропаѓа

Објавено во: Свет 16 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Со месеци, шведската влада се обидуваше да ја минимизира имотната криза што ја уништи довербата во нордиската нација, повторувајќи едноставна порака: „Додека некои компании се во неволја, земјата не е“.

Сега Heimstaden Bostad, развивач на недвижен имот вреден 30 милијарди долари со домови од Стокхолм до Берлин, се бори со финансиска криза од повеќе милијарди долари која повторно прогонува еден од неговите сопственици - најголемиот пензиски фонд во земјата. Порталот Biznis.

Тоа несомнено ги зголемува влоговите за Шведска, европската нација најтешко погодена од глобалното распаѓање на средствата предизвикано од наглото зголемување на каматните стапки минатата година, што нагло стави крај на една деценија практично евтини пари.

Шведска е една од најбогатите земји во Европа и најсилната нордиска економија, но има Ахилова пета - пазар на недвижности каде банките позајмиле повеќе од 360 милијарди долари на сопствениците на куќи. Натоварени со овие станбени кредити, Швеѓаните се двојно позадолжени од Германците или Италијанците.

Претходно оваа година, Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го означи историски високото задолжување на домаќинствата на Шведска, заедно со фирмите за комерцијални недвижности поттикнати од долгови и нивната зависност од локалните банки како ризици за финансиската стабилност.

Имотната криза се забрза овој месец кога пензискиот фонд Алекта, кој поседува 38 отсто од акциите во Хајмстаден Бостад, рече дека на најголемиот шведски сопственик му треба готовина и дека може да придонесе.

Swedbank проценува дека сегашниот недостаток за Heimstaden Bostad може да биде приближно 2,7 милијарди долари.

Шведскиот финансиски регулатор започна истрага за тоа зошто и како пензискиот фонд Алекта на прво место инвестирал 4,5 милијарди долари во имотниот гигант. Неговите проблематични инвестиции сочинуваат четири отсто од нејзиниот имот.


Можеби ќе ве интересира

„ШАРЛИ ЕБДО“ СЕ ШЕГУВА СО СМРТТА НА РАИСИ: Господ постои, нè ослободи од мулата

„ШАРЛИ ЕБДО“ СЕ ШЕГУВА СО СМРТТА НА РАИСИ: Господ постои, нè ослободи од мулата

ОВА МЕСТО МУ ПРИПАЃА САМО НА ИЗРАЕЛ: Израелски министер влезе во џамијата Ал Акса

ОВА МЕСТО МУ ПРИПАЃА САМО НА ИЗРАЕЛ: Израелски министер влезе во џамијата Ал Акса

СЀ ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ЈА ПРИЗНАА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - Израел повлекува амбасадори од Ирска и Норвешка, најавија остри реакции

СЀ ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ЈА ПРИЗНАА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - Израел повлекува амбасадори од Ирска и Норвешка, најавија остри реакции

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

НОРВЕШКА ЈА ПРИЗНАВА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - не е единствена, остра реакција од Израел

НОРВЕШКА ЈА ПРИЗНАВА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - не е единствена, остра реакција од Израел

УКРАИНЦИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА: Погодиле руски ракетен брод

УКРАИНЦИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА: Погодиле руски ракетен брод

„ПОЛИТИКО“: Украина и Молдавија идниот месец почнуваат преговори со ЕУ?

„ПОЛИТИКО“: Украина и Молдавија идниот месец почнуваат преговори со ЕУ?

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД АВИОНОТ ПО СТРАШНИТЕ ТУРБУЛЕНЦИИ: летот од Лондон до Сингапур се покажа кобен за едно лице (ФОТО)

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД АВИОНОТ ПО СТРАШНИТЕ ТУРБУЛЕНЦИИ: летот од Лондон до Сингапур се покажа кобен за едно лице (ФОТО)

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СОСТОЈБАТА НА ПРЕМИЕРОТ НА СЛОВАЧКА: Тој е свесен и комуникативен

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СОСТОЈБАТА НА ПРЕМИЕРОТ НА СЛОВАЧКА: Тој е свесен и комуникативен