19 Јуни, 2019
0.0245

Најевтин европски град е Вилнус, а зад него е град од соседството

Објавено во: Стил 11 Март, 2019

Вилнус, главниот град на Литванија e најевтин европски град за 2019 година.

Британската компанија The Post Office секоја година објавува листа од најевтините градови во Европа.

Во предвид се земени цените на туристичките атракции, градскиот превоз, храната и пијалаците, како и две ноќевања во двокреветна соба во хотел со три ѕвезди.

Вилнус е најевтина опција, и таму сè чини 170 евра од човек, но во тоа не е вклучена цената на превозот до и од градот. Во извештајот се додава дека цените се 11 проценти пониски во однос на минатата година.

Ова е целосната листа на најевтини европски градови за оваа година:

1. Вилнус, Литванија

2. Белград, Србија

3. Варшава, Полска

4. Истанбул, Турција

5. Букурешт, Романија

6. Порто во Португалија

7. Рига во Летонија

8. Братислава, Словачка

9. Москва, Русија

10. Прага, Чешка

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Евтини и удобни: Рамни сандали кои ќе ги носиме цело лето

(ФОТО) Евтини и удобни: Рамни сандали кои ќе ги носиме цело лето

Не сме свесни колку многу се корисни: зошто праските треба да ги конзумираме овој период

Не сме свесни колку многу се корисни: зошто праските треба да ги конзумираме овој период

Сиде за семејства, Аланија за млади: Кои се најпопуларните плажи во Анталија

Сиде за семејства, Аланија за млади: Кои се најпопуларните плажи во Анталија

(ГАЛЕРИЈА) Владо Георгиев, Лозано, Самарџиќ направија џумбуш на свадба во Скопје

(ГАЛЕРИЈА) Владо Георгиев, Лозано, Самарџиќ направија џумбуш на свадба во Скопје

(ГАЛЕРИЈА) Фантастичен концерт: Здравко Чолиќ ја прскаше со вода публиката во Скопје

(ГАЛЕРИЈА) Фантастичен концерт: Здравко Чолиќ ја прскаше со вода публиката во Скопје

(ФОТО) Копија на мајка си: Ќерката на Амернис Нокшиќи наполни 13 години

(ФОТО) Копија на мајка си: Ќерката на Амернис Нокшиќи наполни 13 години

Анталија без екстра трошоци, Халкидики од навика: Кои се најпродавани летни аранжмани кај нас

Анталија без екстра трошоци, Халкидики од навика: Кои се најпродавани летни аранжмани кај нас

Селебрити ту би

Селебрити ту би

Oва се градови каде се исплати да заминете на одмор

Oва се градови каде се исплати да заминете на одмор