21 Октомври, 2021
0.2041

НАЈНОВА ВЕСТ: 40 антивирусни таблети за пациент „Мерк“ го промовираше првиот анти корона лек

Објавено во: Свет 11 Октомври, 2021

Компанијата Мерк денеска поднела апликација до американската Агенција за храна и лекови за да и биде одобрен првиот антивирусен лек за лекување на „Ковид“.

Одобрување на лекот, молнупиравир, ќе биде пресвртница во борбата против коронавирусот, велат експертите, бидејќи е лесен, релативно евтин третман и може да стигне до многу повеќе ризични луѓе болни од Ковид, отколку тешките третмани со антитела што се користат во моментов.

Администрацијата на Бајден се подготвува за одобрување што може да се случи за неколку недели. Доколку биде одобрена, најверојатно таблетата ќе биде доделена на државите, како што беше случајот со вакцините. Државите потоа би можеле да ги дистрибуираат таблетите како што сакаат, како на пример преку аптеки или практики на лекари, рекоа високи претставници на администрацијата.

Ако пилулата добие овластување, десетици милиони Американци најверојатно ќе имаат право да го земат ако се разболат со „Ковид“ - многу повеќе отколку што може да покрие снабдувањето, барем на почетокот. Федералната влада направи нарачка за доволно таблети за 1,7 милиони Американци, по цена од околу 700 американски долари по пациент. Тоа е околу една третина од цената што владата ја плаќа за третмани со моноклонални антитела, кои обично се даваат преку интравенска инфузија.

Мерк, која ја развива пилулата, очекува до крајот на оваа година да може да произведе доволно таблети за 10 милиони луѓе. Владите се тркаа да направат резерви откако беа објавени силните резултати од клиничките испитувања овој месец; Австралија, Малезија, Сингапур и Јужна Кореја ги објавија сите договори.

Антивирусна пилула имаат и други компании. Таа која е развиена од Pfizer и една од Atea Pharmaceuticals-Roche ќе ги објават резултатите од студијата во следните месеци и, доколку се ефикасни, би можела да ја прошират понудата.

Пилулата на Мерк треба да се зема дома како четири капсули двапати дневно за пет дена, за вкупно 40 таблети. Мерк рече дека бара одобрување пилулата да им се дава само на возрасни со висок ризик, што во клиничкото испитување најчесто биле луѓе над 60 години или помлади лица со дебелина, дијабетес или срцеви заболувања.

Првично тестиран за грип, лекот работи со тоа што го спречува размножувањето на коронавирусот со внесување грешки во неговиот генетски код.


Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе