03 Јуни, 2020
0.0268

Наша репортажа: 8 нешта што мора да ги посетите во малото унгарско гратче Тихани на Балатон

Објавено во: Стил 21 Октомври, 2019

Сладолед со лаванда, супа со лаванда, пиво од лаванда, колачи со ликер од круша, вкусни вина, се само дел од богатата гастро понуда на малото гратче Тихани на Балатон, каде се чини дека времето застанало.

Но да почнеме од почеток.

Езерото Балатон е базата на унгарската рурална убавина. Унгарска верзија на Прованса, но и за многумина омилен регион за посета. Најголемото езеро на средна Европа, место каде заоѓањето на сонцето отсликува златен мост на површината на водата.

Секоја сезона унгарското море (како што многумина го нарекуваат), го покажува и своето второ лице. Вулкански планини кои се издигнуваат високо над свилената вода, ливади прекриени со виногради по кои се распослани винските куќички и средоземното опкружување на котлината Кали, се сметаат за најубави региони во земјата.

Целата репортажа, читајте ја ан Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!