14 Јули, 2020
0.0351

Наша репортажа: Неколку работи за авантуристите и оние кои очекуваат повеќе од Санторини (II дел)

Објавено во: Стил 14 Ноември, 2019

Искачувањето до активниот вулкан и пливањето во термалните вулкански води, посетата на природните формации, се само дел од активностите кои не се пропуштаат при посетата на овој остров.

Tуризмот во Санторини не се заснова само во моделот -море и сонце. Специјалните геолошки формации, фантастичниот поглед кон калдерата, археолошкото богатство, селата со посебна архитектура, уникатната гастрономија и светски познатото вино, се само неколку фактори кои можат да продолжат да привлекуваат посетители на островот во текот на целата година.

1. Природна формација-Срцето на Санторини

Едно од поинтересните места за посета на Санторини, а кои не се често вклучени во туристичките понуди, е тн. Срце на Санторини.

Оваа природна формација на вулканските карпи се наоѓа во месноста Мегалохлори.


Целата репортажа читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Дефинитивно, промена во начинот на облекување ќе има: Интервју со дизајнерката Катарина Лука

Дефинитивно, промена во начинот на облекување ќе има: Интервју со дизајнерката Катарина Лука

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?