29 Март, 2020
0.0236

НАША ТЕМА за женската сексуалност: Полесно е да се одглуми оргазам, отколку да се побара помош

Објавено во: Стил 17 Февруари, 2020

Женската сексуалност е тема на која, за жал, кај нас многу малку се зборува. Постојат милиони теории за тоа што навистина сака една жена во креветот, но ретко која отворено разговара за суштинските потреби и навики.

Професорката по македонски јазик и литература во гимназијата „Корчагин“, Татјана Алексиќ, вели дека сѐ што е во врска со сексуалноста или со префикс секс сѐ уште се доживува или како нешто срамно или се оди во крајност на тотална бесрамност. Таа објаснува дека зборувајќи на оваа тема се наметнуваат чувствителни прашања кои бараат одговорност, темелност и стручност во одговорите, какви што таа добивала од докторскиот и научен тим кои беа дел од нејзиниот авторски ТВ-проект ,,Сексуална азбука".

Сите детали за оваа тема читајте ги на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Белгијка ја зарази мачката: Нема докази дека вирусот може да се пренесе од домашни миленици на луѓето

Белгијка ја зарази мачката: Нема докази дека вирусот може да се пренесе од домашни миленици на луѓето

Заборави на овие две работи: Што да направиш доколку телефонот ти падне во вода?

Заборави на овие две работи: Што да направиш доколку телефонот ти падне во вода?

ВАЖНО ОТКРИТИЕ: Повисоката температура и поголема влажност СЕПАК можат да го забават ширењето на коронавирусот

ВАЖНО ОТКРИТИЕ: Повисоката температура и поголема влажност СЕПАК можат да го забават ширењето на коронавирусот

Паниката меѓу Швеѓаните ја носиме ние доселениците, тие функционираат нормално: Македонка од Шведска за ситуацијата со коронавирусот

Паниката меѓу Швеѓаните ја носиме ние доселениците, тие функционираат нормално: Македонка од Шведска за ситуацијата со коронавирусот

Книга на денот: „Е, баш ви фала“ од Марко Видојковиќ

Книга на денот: „Е, баш ви фала“ од Марко Видојковиќ

Кристина Арнаудова: Работиме турбо и нема да престанеме, на многу деца сме им потребни

Кристина Арнаудова: Работиме турбо и нема да престанеме, на многу деца сме им потребни

Живееме без паника бидејќи дома немаме телевизор: Ирена за предизвиците на семејството Лозана со коронавирусот

Живееме без паника бидејќи дома немаме телевизор: Ирена за предизвиците на семејството Лозана со коронавирусот

Нина Деан: Три години не сум ја видела мајка ми, коронавирусот ја спречи да дојде од Еквадор

Нина Деан: Три години не сум ја видела мајка ми, коронавирусот ја спречи да дојде од Еквадор

Погодени индиректно од коронавирусот: Македонските дизајнери „замрзнати“, функционираат засега онлајн платформите

Погодени индиректно од коронавирусот: Македонските дизајнери „замрзнати“, функционираат засега онлајн платформите