02 Јуни, 2023
0.0239

НАШИНЦИТЕ НАВАЛИЈА КОН ХРВАТСКА, се бараат карти и кон европските гастербајтерски дестинации

Објавено во: Економија 26 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Почетокот на туристичката сезона во Хрватска примамува се повеќе Македонци, кои изминатиов период најмногу патувале кон некои од туристичките дестинации во оваа земја. Но, традиционално нашинците најчесто патуваат во некои од земјите во Европа каде има најмногу гастебајтери како што се Германија, Австрија и Швајцарија.

Податоците покажуваат дека во првите три месеци од годинава има зголемување на бројот на патници кои користеле патнички превоз, односно патувале со автобуси, но има намалување на превозот на стоки.

- Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2023 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 899 илјади, во градско-приградскиот превоз 12.097 илјади, во железничкиот превоз 102 илјади, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз изнесува 493.096. Во првото тримесечје од 2023 година, во споредба со првото тримесечје од 2022 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е намалено за 14,4 отсто, во железничкиот превоз е намалено за 40,8 проценти, додека во воздухопловниот превоз е намалено за 8,1 отсто – стои во извештајот на Државниот завод за статистика.

Се забележува дека има зголемување на бројот на патници како во меѓуградскиот превоз, така и во националниот и меѓународниот превоз. Исто така бројот на патници се зголемува кај сите типови на превоз, поточно кај патничкиот, железничкиот и авионскиот.


Упатените за Фактор потенцираат дека со оглед на случувањата во пандемијата сосема очекувано е да има раст на бројот на превезени патници, но појаснуваат дека се уште не се вратени на патеките од пред пандемијата.

- По катаклизмата која се случи поради пандемијата сега е сосема очекувано да растат бројките на превезени патници. Сепак, за репер ако ја земеме 2019 година кога нормално се патување, ниту кај нас, ниту во светот не се повратени бројките. Имаме пад на бројот на патници и на светско ниво и кај нас, но има подобрување во споредба со минатата година – објаснува Масер Омерагиќ, сопственик на компанијата „Руле турс“.

Омерагиќ за Фактор вели дека генерално се очекува да се зголеми бројот на патници во текот на јуни и јули, но додава дека воопшто не е лесно да се прават прогнози, и да се даваат оценки за повраток на патниците бидејќи многу фактори влијаат меѓу кои и времето кое воопшто не е предвидливо периодов.

- Очекуваме раст на патниците, но како ќе биде е тешко да се гарантира. Овој период забележуваме дека им повеќе нашинци кои патуваат кон Хрватска, има голем број наши сограѓани кои веќе заминуваат за Хрватска каде најверојатно ќе бараат работа во туристичкиот сектор. Исто така вообичаено се купуваат карти и се патува кон три европски земји каде имаме наши иселеници, тоа се Германија, Австрија и Швајцарија – потенцира Омерагиќ.  

Петранка Огнаноска

Можеби ќе ве интересира

Посетата на Кина го врати Илон Маск на првото место на листата најбогати во светот

Посетата на Кина го врати Илон Маск на првото место на листата најбогати во светот

Бектеши најави колкаво поскапување на струјата се очекува

Бектеши најави колкаво поскапување на струјата се очекува

Бесими: Во преговори сме со американска државна банка да го финансира проектот на „Бехтел и Енка“

Бесими: Во преговори сме со американска државна банка да го финансира проектот на „Бехтел и Енка“

Бојан Маричиќ: ЕУ по втор пат прашува за „Бехтел и Енка“

Бојан Маричиќ: ЕУ по втор пат прашува за „Бехтел и Енка“

Поголемиот буџет донесе рекордни исплати за политичките партии

Поголемиот буџет донесе рекордни исплати за политичките партии

ОД ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА „ИЗВИРА“ ЛИТИУМ: Ќе отвораат рудници и ќе се зголемува производството на електрични возила

ОД ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА „ИЗВИРА“ ЛИТИУМ: Ќе отвораат рудници и ќе се зголемува производството на електрични возила

ПАДНА ЦЕНАТА НА НАФТАТА НА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ: Загрижувачките вести од Кина го „срушија“ барелот

ПАДНА ЦЕНАТА НА НАФТАТА НА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ: Загрижувачките вести од Кина го „срушија“ барелот

ПАДНАА ИНДЕКСИТЕ НА ВОЛСТРИТ: Инвеститорите стравуваат од зголемување на каматните стапки

ПАДНАА ИНДЕКСИТЕ НА ВОЛСТРИТ: Инвеститорите стравуваат од зголемување на каматните стапки

Кина го лансираше Шенжу-16, вселенски брод со екипаж на 5-месечни интензивни задачи во вселенската станица

Кина го лансираше Шенжу-16, вселенски брод со екипаж на 5-месечни интензивни задачи во вселенската станица