24 Јуни, 2024
0.2898

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

Објавено во: Економија, Балкан 29 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Бербата на малина во западна Србија започнува за нешто помалку од еден месец. И додека се уште се шпекулира со цената на малините, веќе се познати дневниците на сезонските работници. Априлскиот мраз ја преполови годинешната реколта во западна Србија, а тоа што ќе остане ќе го вртат сезонските работници за дневница која нема да биде помала од четири илјади динари.

Малинар Радојко Бујошевиќ од Трешњевица кај Ариље за Euronews Србија вели дека ќе вработи 40-45 работници за дневница од 5.000 до 6.000 динари.

„Толку ќе биде безбедно, зависи дали станот е мој или патуваат дома“, додава тој.

Просечен берач може да бере 50 килограми малини дневно, но овие денес тешко се достапни.

Милер Момчило Бујошевиќ за Euronews Србија изјави дека добар работник вреди злато.

„Не е малку да се плати ни 5.000-6.000 динари, но нема. Не би ме чудело да почнат да ги носат Кинезите, да почнат и тие да работат, бидејќи тие се малку побројни од нас“, вели Бујошевиќ.

Припадничките на понежниот пол кои берат малини уриваат рекорди, со до 80 килограми собрани плодови.

„Тешко е мажот да стои во место 10-12 часа, но на жените им е полесно. Жените се многу подобри берачи, според мене работат подобро“, изјави за Euronews Србија одгледувачот на малини Милан Бујошевиќ.

Која ќе биде цената на малините годинава?

Претседателот на Здружението на одгледувачи на малини на Србија, Добривоје Радовиќ, за Еуроњуз Србија вели дека сите знаат колкава ќе биде дневницата на берачите, но цените на малините не се познати.

„Прво да видиме дали ќе има нешто за берба и колкава ќе биде цената на малините, во овој момент видовте дека имаме од 50 до 70 отсто помалку малини на пазарот во цела Србија, не само во Ивањица. И тоа е најголемиот проблем“, рече Радовиќ.

Тој смета дека лани биле „ограбени“ земјоделски производители со цена од 200 динари.

„Нешто реално во 2024 година е 400 динари на сметка на малините со тенденција на пораст. Што кажува нагорната тенденција на раст? Значи, во Србија нема да има малини, тоа е проблем“, рече Радовиќ.

Цената на малините пред две години се движеше од 500 до 600 динари, а Радовиќ смета дека оваа цена била реална, наведувајќи дека тогаш имало малини.

„Ако сега кажам 600 динари, ќе речете дека Добривоје е луд“, вели тој.

Тој тврди дека реалната цена на сметката на малините годинава е 400 динари со нагорен тренд.

Можеби ќе биде 2.000 динари годинава, зависи од понудата и побарувачката“, рече Радовиќ.

Тој вели дека проблемот со ладилниците мора да се реши и оти очекува новиот министер за земјоделство да ја погледне ситуацијата и да ја разбере вистината од терен.

Го покануваме, како тебе што дојдовте овде утрово во шест часот во Ивањица во оваа магла, да дојде да види како е плантажата и за каква малина се работи“, рече Радовиќ.

На средбата со министерот, кој најави дека се отвора нов пазар за црвено злато од Србија, а тоа е Кина, ќе се разговара и за тоа колку малини всушност се произведуваат во Србија.

„Претходниот министер почна да го решава тоа. Во базата има 24.000 хектари под малина. Вистинските податоци се 14.000 хектари. Вистинското производство во 2023 година беше од 50.000 до 54.000 тони. За жал, оваа година, за наша несреќа и на сите ... тоа ќе биде плафон од 25.000 до 30.000 тони производство Сакаме министерот да ни ја каже вистината, да стигне до одредена институција преку неговите институции и државата да види колку сме извезувале, колку сме увезувале, колку се продавале. , по која цена А не да извезува фирмата ќерка, овде се плаќаат 200 динари, а таму се извезуваат 400“, вели Радовиќ.

Еуроњуз.рс

Можеби ќе ве интересира

„Европа ги прави работите поинаку“: германскиот министер за економија во Пекинг за царините на ЕУ

„Европа ги прави работите поинаку“: германскиот министер за економија во Пекинг за царините на ЕУ

Светот доби нова број еден највредна компанија, за еден месец ги мина Google и Microsoft

Светот доби нова број еден највредна компанија, за еден месец ги мина Google и Microsoft

Чаушевски: Во Албанија и Црна Гора има голем број туристи кои се спасуваат од жештини, затоа им падна системот

Чаушевски: Во Албанија и Црна Гора има голем број туристи кои се спасуваат од жештини, затоа им падна системот

„Активирани се сите механизим за да нема домино ефект кај нас“: Бислимовски вели ова е доказ за „испреплетеноста на системот“

„Активирани се сите механизим за да нема домино ефект кај нас“: Бислимовски вели ова е доказ за „испреплетеноста на системот“

ОГРОМЕН КОЛАПС НА СНАБДУВАЊЕТО СО ЕНЕРГИЈА ВО РЕГИОНОТ: речиси цела Црна Гора е без струја, но и делови од Хрватска и Босна и Херцеговина

ОГРОМЕН КОЛАПС НА СНАБДУВАЊЕТО СО ЕНЕРГИЈА ВО РЕГИОНОТ: речиси цела Црна Гора е без струја, но и делови од Хрватска и Босна и Херцеговина

ЕКОНОМСКИ БЕНЕФИТ: Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ЕКОНОМСКИ БЕНЕФИТ: Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ПЛАТИТЕ И ПЕНЗИИТЕ ВО ЦРНА ГОРА ПОРАСНАЛЕ: Зошто инвестициите се намалени?

ПЛАТИТЕ И ПЕНЗИИТЕ ВО ЦРНА ГОРА ПОРАСНАЛЕ: Зошто инвестициите се намалени?

СЛОВЕНИЈА ВО ВРЕМЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНЕС: Нивниот БДП сега е шестпати поголем

СЛОВЕНИЈА ВО ВРЕМЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНЕС: Нивниот БДП сега е шестпати поголем

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск