21 Септември, 2018
0.3084
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

Наташа е мајка на две момчиња: Пренесува искуство за породилно отсуство од Англија

Објавено во: Стил 15 Септември, 2018

Наташа живее и работи во Лондон. Од секогаш сакала да има кариера, но и семејство. Раскажала како успала да ги усогласи двете желби, каков е односот на работодавецот кон идните мајки во Велика Британија и што може да очекува од државата.

Како прашање се наметнува како проблемите со наталитет и регулатива за семејно боледување го решиле европските земји.

Ова е искуството на Наташа Јеремиќ, мајка на две момчиња која живее во Лондон. 

Наташа докторирала хемиско инженерство. Вложила многу време и напори во своето образование, така што кариерата од секогаш и било нешто важно во животот. Но, исто така сакала да биде остварена и на приватен план, па така родила две момчиња, Лука и Александар, во релативно краток период од 16,5 месеци.

-Никогаш не почувствував мојата кариера да трпи затоа што имам деца. Имав добри работодавци кои беа флексибилни кога се вратив на работа, а притоа ми плаќаа и поголем сеемен надомест отколку што пропишува законот. Во суштина се многу зависи од работодавецот-вели Наташа.

Објаснува дека мајката во Велика Британија има право на девет месеци платено породилно отсуство, или уште дополнителни три месеци, кои воопшто не се платени. Услов за добивање на платено семејно отсуство е да била вработена минимум шест месеци пред терминот за породување.

-Првите шест недели мајките примаат 50 отсто од целата заработка, а после тоа примаат само надомест за статуторно породилно отсуство, кое е слабо платено, околу 130 фунти неделно. Исто така, во моментот на раѓање на детето повеќето деца добиваат право на детски додаток, кој изнесува 20,70 фунти за првото дете неделно и околу 13 фунти неделно за второ, трео и останатите деца - објаснува Наташа.

Открива дека негата за деца во Британија е многу скапа и дека зависно од локацијата на градинката во полно време по дете во околината на Лондон месечно чинат од 1000 до 1200 фунти месечно. Тоа е и главна причина поради која повеќето мајки не се враќаат на работа или се враќаат на неколку часа неделно.

-Владата на Велика Британија дури од 4та година плаќа 30 часа градинка неделно и тоа е време кога мајките полека се враќаат на работа бидејќи и математиката е малку подобра. Но треба да се стигне до четвртата година - вели во шега таа, чии сиови сега имаат пет и седум години.

На крај додава и дека голема помош и била мајка и и сестра и од Србија бидејќи цената на целосна нега за две момчиња носела една плата. И тао е уште еден доказ дека без семејството нема ништо и дека токму затоа треба да мислиме за наталитетот.FOTO: SHUTTERSTOCK

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ГРАДОВИ НА ДУХОВИ ВО ЕВРОПА: Убави се, но зошто немаат жители?

(ФОТО) ГРАДОВИ НА ДУХОВИ ВО ЕВРОПА: Убави се, но зошто немаат жители?

Откриени RAM меморијата и капацитетот на батеријата на новите iPhone уреди

Откриени RAM меморијата и капацитетот на батеријата на новите iPhone уреди

(ВИДЕО+ФОТО) ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА ЛУЃЕТО ЌЕ ЛЕТААТ СО АВТОМОБИЛИ: Видете како функционираат

(ВИДЕО+ФОТО) ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА ЛУЃЕТО ЌЕ ЛЕТААТ СО АВТОМОБИЛИ: Видете како функционираат

(ФОТО) ТОП 10: Ви даваме предлози каде да патувате на есен

(ФОТО) ТОП 10: Ви даваме предлози каде да патувате на есен

(ФОТО) СЕ ПОЈАВИ НА ИНТЕРНЕТ: Ова е совршен стан за архитектите

(ФОТО) СЕ ПОЈАВИ НА ИНТЕРНЕТ: Ова е совршен стан за архитектите

226 ДЕНА НЕ СУМ ПРОБАЛ АЛКОХОЛ: Игор Џамбазов искрен на концертот во Ѓорче

226 ДЕНА НЕ СУМ ПРОБАЛ АЛКОХОЛ: Игор Џамбазов искрен на концертот во Ѓорче

(ФОТО) ЅИРНЕТЕ КОЛКУ МОЌНО ИЗГЛЕДА ЈАХТАТА НА ИДНИНАТА: Ќе може да го заобиколи светот без да запира

(ФОТО) ЅИРНЕТЕ КОЛКУ МОЌНО ИЗГЛЕДА ЈАХТАТА НА ИДНИНАТА: Ќе може да го заобиколи светот без да запира

Интервју со Наташа Андонова: Да не бев фудбалерка ќе носев униформа

Интервју со Наташа Андонова: Да не бев фудбалерка ќе носев униформа

(ФОТО) РАЈ НА МAЛДИВИТЕ: Хотелска соба со која цела ноќ ќе бидете на плажа

(ФОТО) РАЈ НА МAЛДИВИТЕ: Хотелска соба со која цела ноќ ќе бидете на плажа