31 Мај, 2024
0.0255

НАТО ПРАВИ ПРОБЛЕМИ ВО СВЕТОТ - Кина ја повика Алијансата да не поттикнува новата Студена војна

Објавено во: Свет 30 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

На самитот во Мадрид вчера, лидерите на НАТО ја опишаа Русија како „најзначајна и најдиректна закана за безбедноста на сојузниците“, опишувајќи ја Кина како „предизвик за интересите, безбедноста и вредностите на Алијансата“ и како „земја која се обидува да ги поткопа правилата, засновани на меѓународен поредок“.

Од друга страна, Џанг Џун, постојаниот претставник на Кина во ОН, го повика НАТО да не ги поттикнува конфликтите во блокот или новата Студена војна користејќи ја украинската криза како изговор. 

Тој рече дека Кина е длабоко загрижена за новиот стратешки концепт на Алијансата, усвоен на самитот во шпанската престолнина. Кинеската агенција Ксинхуа објави дека Џанг рекол дека одредени лидери на Северноатлантската алијанса прогласуваат други земји за закана, а дека всушност НАТО е тој што предизвикува проблеми во различни делови на светот. Џанг нагласи дека Пекинг силно се противи на создавањето на азиско-пацифичката верзија на НАТО, пренесува „Република,рс“.

Во соопштението на Алијансата на самитот се наведува и дека НАТО ги повика Шведска и Финска да станат членки на таа воена алијанса, нагласувајќи дека приемот на Стокхолм и Хелсинки ќе ја направи нордиската земја побезбедна, НАТО посилен и евроатлантскиот регион побезбеден. Беше наведено и дека НАТО ќе продолжи да дава помош за Украина и дека Алијансата договорила пакет помош за модернизација на одбранбениот сектор на земјата, како и дека НАТО одлучил значително да ја зајакне сопствената одбрана и одвраќање.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на самитот изјави дека Северноатлантската алијанса се соочува со најголемиот предизвик од Втората светска војна поради војната во Украина. По пристигнувањето во Мадрид, тој рече дека ова ќе биде историски самит кој ќе донесе значителни промени. Столтенберг изјави и дека очекува наскоро ратификација на Шведска и Финска во НАТО.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа