03 Декември, 2020
0.0200

НАУЧНИЦИ ОД ПРИНСТОН: Вирусот ќе продолжи да се шири и на топлото и повлажно време

Објавено во: Свет, Корона Вирус 23 Мај, 2020

Истражувања направени во последниве месеци, покажале слаба поврзаност помеѓу климата и коронавирусот. 

Верувањето дека колку е повлажно и потопло толку е помала веројатноста за ширење, се покажало како неточно.

Се работи за прелиминарни податоци, односно, поврзаноста помеѓу климата и Ковид-19 сѐ уште е непозната.

Истражувањата од Универзитетот Принстон, објавени во магазинот Science, ја исклучуваат таа врска, но заклучуваат дека влијанието на климата врз ширењето на вирусот е скромно.

Рејчел Бејкер од Принстон вели дека тоа нема значително да ја сопре пандемијата. Додава дека вирусот ќе продолжи да се шири и за време на топлото и повлажно време.

Можеби ќе ве интересира

ПРЕД ДА СЕ ПОЈАВИ ВО КИНА: Коронавирусот веќе бил присутен во САД?

ПРЕД ДА СЕ ПОЈАВИ ВО КИНА: Коронавирусот веќе бил присутен во САД?

Некои пациенти имаат предиспозиции да им се згрутчува крвта: Научници со нови сознанија кои пациенти може да имаат тешка форма на ковид

Некои пациенти имаат предиспозиции да им се згрутчува крвта: Научници со нови сознанија кои пациенти може да имаат тешка форма на ковид

Угур Сахин: Со вакцината на Фајзер и Бионтек почнува крајот на светската пандемија, се подготвуваме за голема испорака прво во Велика Британија

Угур Сахин: Со вакцината на Фајзер и Бионтек почнува крајот на светската пандемија, се подготвуваме за голема испорака прво во Велика Британија

Рускиот премиер нареди дистрибуција на руската вакцина против Ковид-19 низ целата земја до 8 декември

Рускиот премиер нареди дистрибуција на руската вакцина против Ковид-19 низ целата земја до 8 декември

Канабисот не е повеќе на истата листа со хероинот

Канабисот не е повеќе на истата листа со хероинот

Да се носат маски и по дома, советува СЗО

Да се носат маски и по дома, советува СЗО

ЗА НЕКОЛКУ ДЕНА ПОЧНУВА ИМУНИЗАЦИЈАТА ПРОТИВ КОВИД ВО БРИТАНИЈА: Прва земја во светот што ја одобри вакцината на Фајзер

ЗА НЕКОЛКУ ДЕНА ПОЧНУВА ИМУНИЗАЦИЈАТА ПРОТИВ КОВИД ВО БРИТАНИЈА: Прва земја во светот што ја одобри вакцината на Фајзер

ОПАСНО И ЗАБРАНЕТО: За цена од 350 до 1.500 долари се продаваат лажни вакцини од Кина

ОПАСНО И ЗАБРАНЕТО: За цена од 350 до 1.500 долари се продаваат лажни вакцини од Кина

ФОТОГРАФИЈА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Лекар гушка повозрасен заразен пациент кој плаче

ФОТОГРАФИЈА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Лекар гушка повозрасен заразен пациент кој плаче