24 Април, 2019
0.0207

НАУЧНИК ТВРДИ: Oдењето на работа пред 10 часот е тортура

Објавено во: Стил 23 Февруари, 2019

Научникот Пол Кели вели дека одењето на работа пред 10 часот е модерна тортура. 

Објаснува дека секој си им асвој телесен „часовник“ кој е програмиран, и  не може да се промени. 

Ако настојуваме да се будиме порано од нашиот мозок, тогаш се бориме со тој наш „часовник“. 

Тоа според Кели има одложен ефект на нашето здравје. 

Будење пред 10 часот води кон телесен и емотивен стрес. 

Научникот советува да се будиме природно, а не со аларм, и така ќе бидеме посреќни. 

Можеби ќе ве интересира

Ај доста глумиме

Ај доста глумиме

Цитатите на диктаторот Гај Јулиј Цезар: „Коцката е фрлена!“

Цитатите на диктаторот Гај Јулиј Цезар: „Коцката е фрлена!“

Работниците кои седат над 6 часа на биро се по склони кон болести

Работниците кои седат над 6 часа на биро се по склони кон болести

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Трчаме на 13 хектари површина по несовесните посетители: Интервју со Тина Мицковска од ЗОО Скопје

Трчаме на 13 хектари површина по несовесните посетители: Интервју со Тина Мицковска од ЗОО Скопје

Цената на слободата

Цената на слободата

(ФОТО) Перо Антиќ со коса: Ретро мода на познатите

(ФОТО) Перо Антиќ со коса: Ретро мода на познатите

Пукна бракот на Адел-пејачката со моќен глас се венчаше тајно, а сега се разведува

Пукна бракот на Адел-пејачката со моќен глас се венчаше тајно, а сега се разведува