01 Декември, 2023
0.2062

НЕ ЧЕКАЛЕ РАБОТАТА ДА ИМ ПАДНЕ ОД НЕБО: Млад брачен пар почнал свој бизнис

Објавено во: Агробизнис, Балкан 19 Септември, 2018

Добивај вести на Viber

Брачниот пар Ивана и Шаре од Ада се одлучиле да се занимаваат со производство и преработка на овошје. 

Тие прават домашен мармалад од кајсија, капина, малина, аронија, и црна рибизла. 

Своите производи ги нудат на пазар или на манифестации во Нови Сад, Суботица, Палич, Бачка Топола и други места. 

„Насадите со аронија и црна рибизла ги проширивме лани и мислам дека не згрешивме“ - велат тие. 

За кајсиите додаваат дека има години кога ќе измрзнат и остануваат без род. 

Нивна амбиција е да почнат да прават сушени сливи, чипс од јаболка и круши, сушен домат и слично. 

Свежото овошје се продава во сезона, а сушеното може да се продава цела година. 

Првите искуства им се позитивни, затоа што луѓето се заинтересирани. 

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.