23 Јануари, 2020
0.0165

Не ме чачкај, не те чачкам

Објавено во: Стил 02 Декември, 2019

Нашиот народ изобилува со еден куп мудрости, кои напати ги кажуваме само онака, без да помислиме на значењето. Па за да се направиме мудри и интересни некаде, ќе треснеме некоја таква животна вистина, со која најчесто и не сме во склад во нашата живеачка. Затоа се ежам кога оние фамозни 10 Божји заповеди се тресат од ракав, а да земеме реално, ретко кој живее така.

За жал, живеам и живеете во земја која е измачена од владеачки гарнитури кои ветуваат се’ и сешто дедека не си ги сместат задниците во меките фотељи. Живееме со луѓе кои ги идеализираме и за кои рака сечеме дека се поинакви од другите, додека не ја вкусат моќта. И не знам за вас, ама мене тоа ме остава со голема горчина, која само ми се таложи. Решив дека нема на ФБ да пишувам за политика. Дека нема повеќе со прст да мрднам за да сменам нешто, освен во себе и кај себе. Оти ми е мачно да ги вергламе цело време истите работи. Смачено ми е, а и тажно кога гледам дека политиката го вади најлошото од луѓето околу мене. Оние за кои знам дека на мравка не газат, сега блујат отрови. Од бес, од немоќ, од што им е преку глава редовно да плаќаат сметки, даноци, да се примерни граѓани, а за возврат да добиваат ластици по глава.


Целата колумна на Ана Бунтеска читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

ИЗБРАНИ НАЈУБАВИТЕ ГРАДОВИ ВО СВЕТОТ: Oд Италија до Нов Зеланд, вреди да се видат

ИЗБРАНИ НАЈУБАВИТЕ ГРАДОВИ ВО СВЕТОТ: Oд Италија до Нов Зеланд, вреди да се видат

Задник како Кардашијан, гради како Адријана Лима: Најбарани естетски операции во Македонија

Задник како Кардашијан, гради како Адријана Лима: Најбарани естетски операции во Македонија

Убавица и ѕвер

Убавица и ѕвер

Кој е побогат - основачот на „Лидл“, сопственикот на BMW или производителот на кафе Jakobs?

Кој е побогат - основачот на „Лидл“, сопственикот на BMW или производителот на кафе Jakobs?

Преговараме за настап на Пласидо Доминго: Интервју со Виктор Илиески, директор на Филхармонија

Преговараме за настап на Пласидо Доминго: Интервју со Виктор Илиески, директор на Филхармонија

Куќата на Атиџе ќе добие нов кров: Ѕвездата од „Медена земја“ конечно ќе има нормални услови за живот

Куќата на Атиџе ќе добие нов кров: Ѕвездата од „Медена земја“ конечно ќе има нормални услови за живот

Среде Москва се свиреше химната во наша чест: Интервју со младата балерина Нина

Среде Москва се свиреше химната во наша чест: Интервју со младата балерина Нина

Не сме манекени, тоа ни е работа: Пејачите се најголеми бренд амбасадори

Не сме манекени, тоа ни е работа: Пејачите се најголеми бренд амбасадори

Медената земја полна измет

Медената земја полна измет