13 Јули, 2024
0.0278

НЕ МОРА, АМА ЌЕ СОБИРА ГРАЃАНСКИ ПОТПИСИ - Мицкоски најавува рекордна бројка за кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска

Објавено во: Македонија 25 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова пред Државната изборна комисија ќе биде предложена со потписи од пратениците, но и со потписи од граѓаните, најави лидерот на партијата Христијан Мицкоски.

За време на денешниот престој во Битола, Мицкоски ги повика битолчани на 3 март масовно да се вклучат во поддршката со потписи за Силјановска-Давкова.

– Следната сабота ќе имаме конвенција за избор, јас би рекол, на идниот претседател на Македонија, а тоа е професорката Гордана Силјановска Давкова. Бидејќи законскиот услов е кандидатурата да се поднесе на два начина, односно собирање граѓански потписи или со доставување предлог со потписи од пратеници, којшто ние го исполнуваме, јас сакам, бидејќи сега гледам некои собираат потписи од опозицијата на опозицијата и да глумат опозиција на опозицијата за што ќе добијат потписи од СДСМ и ДУИ, да ги замолам битолчани на 3 март, следната недела заеднички да собереме рекорден број потписи за идниот претседател Гордана Силјановска Давкова. Поддршката со потписи на пратениците, заедно со потписите од граѓаните ќе ги приложиме во Државната изборна комисија за идниот претседател на Македонија, а тоа е професорката  Гордана Силјановска Давкова – рече Мицкоски.

Фактор објави колку потписи досега се собрани за другите кандидати. 

Можеби ќе ве интересира

ДЕТЕТО Е ВО ТЕШКА СОСТОЈБА: Случаен минувач нашол бебе оставено во центарот на Велес

ДЕТЕТО Е ВО ТЕШКА СОСТОЈБА: Случаен минувач нашол бебе оставено во центарот на Велес

ССНМ: Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотен бран

ССНМ: Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотен бран

МИЦКОСКИ НА СРЕДБА СО ДИЈАСПОРАТА ВО ЊУЈОРК: Да се обединиме во градењето на иднината на Македонија

МИЦКОСКИ НА СРЕДБА СО ДИЈАСПОРАТА ВО ЊУЈОРК: Да се обединиме во градењето на иднината на Македонија

ТОШКОВСКИ: Немам високо мислење за Апасиев, немам фирми во Бугарија

ТОШКОВСКИ: Немам високо мислење за Апасиев, немам фирми во Бугарија

СРБИН ЈА ИСТЕПАЛ СОПРУГАТА И ЈА ОСТАВИЛ KAJ ДЕМИР КАПИЈА: Со синот и внуката продолжил кон Табановце

СРБИН ЈА ИСТЕПАЛ СОПРУГАТА И ЈА ОСТАВИЛ KAJ ДЕМИР КАПИЈА: Со синот и внуката продолжил кон Табановце

ЗА СЛУЧАЈОТ СО МАЛОЛЕТНИЦИТЕ НАЈДЕНИ ВО БЕСОЗНАНИЕ: Полицијата уапси 40-годишно лице од Скопје

ЗА СЛУЧАЈОТ СО МАЛОЛЕТНИЦИТЕ НАЈДЕНИ ВО БЕСОЗНАНИЕ: Полицијата уапси 40-годишно лице од Скопје

НАЈЧЕВСКА ЗА МОЛИТВАТА ВО СОБРАНИЕТО ЗА СРЕБРЕНИЦА: Ова не е само спротивно на уставната одредба за секуларност на државата туку и отворена дискриминација

НАЈЧЕВСКА ЗА МОЛИТВАТА ВО СОБРАНИЕТО ЗА СРЕБРЕНИЦА: Ова не е само спротивно на уставната одредба за секуларност на државата туку и отворена дискриминација

СМАИЛОВИЌ ЗА ГОДИШНИЦАТА ОД ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА: За жалење е што настанот беше политизиран како дел од секојдневната политичка борба

СМАИЛОВИЌ ЗА ГОДИШНИЦАТА ОД ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА: За жалење е што настанот беше политизиран како дел од секојдневната политичка борба

СДСМ: Мицкоски се обиде да ја скрие средбата со Главчев

СДСМ: Мицкоски се обиде да ја скрие средбата со Главчев