11 Декември, 2023
0.0233

НЕ, НЕ Е НАФТА: Овој руски производ ќе ги преплави пазарите

Објавено во: Економија, Свет 20 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Жетвата на пченица во Русија би можела да достигне 92,9 милиони тони, објави локалната логистичка компанија Русагротранс.

Американското Министерство за земјоделство предвидува 90 милиони тони, без Крим, аналитичарите на SovEcon 91,6 милиони тони, а консултантската компанија ИКАР 92 милиони тони, сето тоа блиску до рекордните 92 милиони тони собрани минатата година, пишува Seebiz.

На крајот на октомври, Министерството за земјоделство значително ја зголеми прогнозата за жетва на жито за 2023 година на 140 милиони тони, од кои 93 милиони тони.

Она што е поважно за светските пазари, како што пишува Агрархеуте, е што се очекува голем извоз од таа земја, рекордни 37,5 милиони тони пченица, поради големите залихи од претходната година. Оваа огромна сума врши голем притисок врз светските извозни цени. Во исто време, големите извозници како Австралија и Канада имаат помала реколта оваа година и послаб извозен потенцијал.

Ни Украина поради логистички проблеми годинава не може да извезе пченица како лани, иако има подобра реколта.

Најголеми увозници на руска пченица, со околу 40 отсто од извозот, во последните години се Египет и Турција. Египет увезувал 80 отсто жито од Русија, но и од Украина. Турција го преработува во брашно за извоз во Блискиот Исток, Африка и Азија. Иран и Сирија се исто така големи купувачи.

Според Руската унија за жито, извозот на пченица достигна месечен рекорд на сите времиња од 5,8 милиони тони во септември 2023 година. Вкупен извоз во првиот квартал од сезоната 2023/24. (започнува овој јули и трае до крајот на јуни 2024 година) беше за 59 отсто поголем од претходниот.

Во првите три месеци од тековната година, Русија учествуваше со 28 отсто од светскиот извоз на пченица, во споредба со 21 отсто минатата година, потврдува Питер МекМекин, трговец со жито и аналитичар во Австралија.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ТРУПААТ ЗЛАТО: Две држави ги зголемуваат резервите

ТРУПААТ ЗЛАТО: Две држави ги зголемуваат резервите

НАД 300 НОВИ СТАНОВИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВО СКОПЈЕ: Намален вкупниот број на издадени одобренија за градба, еве ги деталите

НАД 300 НОВИ СТАНОВИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВО СКОПЈЕ: Намален вкупниот број на издадени одобренија за градба, еве ги деталите

„Њу момент“ 30 години ја поттикнува и унапредува македонската креативност

„Њу момент“ 30 години ја поттикнува и унапредува македонската креативност

ОЧЕКУВА НОРМАЛНИ СТАПКИ НА ИНФАЛЦИЈА: Еве што вели вицепремиерот за цените за следната година

ОЧЕКУВА НОРМАЛНИ СТАПКИ НА ИНФАЛЦИЈА: Еве што вели вицепремиерот за цените за следната година

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

К-15 од 2 милиони евра легна на сметките на полицајците

К-15 од 2 милиони евра легна на сметките на полицајците

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта

Управниот одбор на Комората зајакнат со два нови потпретседатели и три нови члена

Управниот одбор на Комората зајакнат со два нови потпретседатели и три нови члена

Кој „ископа“ џек пот во РЕК Битола? Ќе наплати 97 милиони евра од тендери во 2 години!

Кој „ископа“ џек пот во РЕК Битола? Ќе наплати 97 милиони евра од тендери во 2 години!