23 Април, 2019
0.0367

Не сме исти, но мора да имаме исти можности: Познатите Македонки за Осми март

Објавено во: Стил 08 Март, 2019

„ Кафаната не е мој избор за 8-ми март!“, вели новинарката, активистка и аворка Ана Јовковска за денешениот меѓународен ден на жената. Неколку наши соговорнички, успешни жени секоја секоја во својата област, го делат нејзиното мислење. За тоа што на нив им значи Осми март, разговаравме со фолк-пејачката Блага Петреска, Ана Јовковска и кореографката Рисима Рисмкин. 

„ Овој ден ми е значаен бидејќи ме потсетува на борбата на нашите мајки и баба за родова еднаквост, слобода, економски и социјални права на жените. Датумите постојат за да нè потсетат на историската важност, но преостанатите 365 дена во годината се вистинско огледало за рефлексија на родовата рамноправност во едно општество. Мажите и жените не се исти, но мора да имаат исти можности во животот. 

Целиот текст читајте го на Женски магазин, тука. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Трчаме на 13 хектари површина по несовесните посетители: Интервју со Тина Мицковска од ЗОО Скопје

Трчаме на 13 хектари површина по несовесните посетители: Интервју со Тина Мицковска од ЗОО Скопје

Цената на слободата

Цената на слободата

(ФОТО) Перо Антиќ со коса: Ретро мода на познатите

(ФОТО) Перо Антиќ со коса: Ретро мода на познатите

Пукна бракот на Адел-пејачката со моќен глас се венчаше тајно, а сега се разведува

Пукна бракот на Адел-пејачката со моќен глас се венчаше тајно, а сега се разведува

(ФОТО) Мене срцето во петици додека вози: Синот на Дани позади волан

(ФОТО) Мене срцето во петици додека вози: Синот на Дани позади волан

БИЛЈАНА ВАСИЛЕВА ТРЕНДАФИЛОВА, ДЕВОЈЧЕТО ОД „БУШАВА АЗБУКА“: Бевме деца, но имавме сериозни задачи

БИЛЈАНА ВАСИЛЕВА ТРЕНДАФИЛОВА, ДЕВОЈЧЕТО ОД „БУШАВА АЗБУКА“: Бевме деца, но имавме сериозни задачи

„Игра на тронови“ и донесе голема популарност на Северна Ирска

„Игра на тронови“ и донесе голема популарност на Северна Ирска