24 Јули, 2019
0.0183

Не сме свесни колку многу се корисни: зошто праските треба да ги конзумираме овој период

Објавено во: Стил 18 Јуни, 2019

Праската е една од омилените овошки на многу луѓе, но освен што се вкусни, тие се и многу корисни за нашиот организам.

За татковина на праската се смета Кина, но во модерните времиња станаа широко распространет плод. Постојат над 5.000 вида праски со жолта, розова или бела внатрешност.

Поради високата содржина на витамини и минерали, праските го подобруваат видот, дигестивниот и уринарниот систем и ја прават кожата мазна .

Праските содржат витамин Б, PP, Ц, Е и каротин (колку жолти се плодовите толку е повисока и неговата содржина).

Избирајте повеќе жолти праски, бидејќи каротинот ја подобрува циркулацијата и видот.

Праските исто така се богати со калиум, натриум, фосфор, магнезиум и калциум. Една од најважните состојки на праски е Пектинот кој зависи од степенот на зрелост - во зелените. Пектинот е два пати помал отколку во зрелите праски.

Вкусните плодови имаат и својства кои се спротиставуваат на процесот на стареење, го подобруваат имунитетот и ги отстрануваат токсините од организмот.

Чајот од праски во Кина се користи за чистење на бубрезите и исфрлање на штетните материи од организмот. Бидејќи има висока содржина на влакна и калиум, плодот може да ги намали стомачните киселини, воспаленијата и бубрежните заболувања.

Консумирањето праски е корисно и за функциите на цревата и за стимулирање на жолчката.

Поради содржината на магнезиум, праските ја подобруваат емоционалната рамнотежа, го намалуваат стресот и го зголемуваат расположението.

Праските содржат и витамин Ц, кој има важна улога во формирањето на колагенот. Овој вкусен плод може да биде корисен и во борбата против брчките, истовремено ја подобрува текстурата на кожата и помага на организмот да се справи со повредите предизвикани од сончевите зраци и загадената урбанизирана и индустриска средина.

Можеби ќе ве интересира

Ризичен, ама во центар на внимание: Стилот на Александар Кирацовски

Ризичен, ама во центар на внимание: Стилот на Александар Кирацовски

(ФОТО) Што морате да видите ако одите на Тасос?

(ФОТО) Што морате да видите ако одите на Тасос?

Живеј пред да умреш

Живеј пред да умреш

Сакам да снимам реклама со Линда Еванџелиста: Интервју со Дарко Панчев

Сакам да снимам реклама со Линда Еванџелиста: Интервју со Дарко Панчев

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот