24 Март, 2019
0.2478
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Не знаат за сообраќајни гужви и несреќи, не се гушат во бензин: Земја во која здравјето е на 1 место!

Објавено во: Стил 12 Март, 2019

Живот без велосипеди во Холандија е незамислив. Во земја со 17 милиони жители, се наоѓаат 23 милиони велосипеди и на секое семејство во просек доаѓаат три велосипеди.

Холанѓаните,  велосипедите најмногу ги користат како превоз до работа или за превоз на децата во школо и го користат како превозно средство без разлика на временските услови. Според истражувањата, велосипедот во оваа земја во 22% се користи за работа, 18% за одење во школо и 14% за одење на пазарување.

Кога се работи за користење на велосипедот по полови, Холанѓанките за 80% повеќе го користат велосипедот од мажите во таа земја.

Велосипедот во оваа земја е популарен поради фактот дека е корисен за здравјето, поради избегнување на големите гужви во сообраќајот, но и поради економичност.

Во Холандија секоја година се продаваат милион велосипеди, населението во голема мерка е заинтересирано за половни, така што повеќето од популацијата возат половни велосипеди.

Масовното поставување на велосипедски патеки во Холандија почнало по протестите во 1970-тите години кога се одржани поради зголемениот број на сообраќајни незгоди во таа земја.

Во Холандија денеска се наоѓаат вкупно 35 000 километри велосипедски патеки, што е многу близу до обемот на Земјата по екваторот (40 077 км). Годишниот поминат пат со велосипед во оваа земја по глава на жител изнесува 888 километри.

Освен домашното население, велосипедот е многу популарен како превозно средство и кај туристите, па така и големиот број туристи кои изнајмуваат велосипед при посета на знаменитости.

Можеби ќе ве интересира

Сите жени на Никола Груевски

Сите жени на Никола Груевски

(ФОТО) Шекеринска и сопругот на концерт на Бреговиќ

(ФОТО) Шекеринска и сопругот на концерт на Бреговиќ

(ФОТО) Одамна си забранив било какво планирање: Васко од К-15 ужива со сопругата во Австралија

(ФОТО) Одамна си забранив било какво планирање: Васко од К-15 ужива со сопругата во Австралија

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир