24 Март, 2019
0.2391
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

НЕДВИЖНИНИТЕ ИМ СЕ СКАПИ: Еве како луѓето се снаоѓаат за живеалишта

Објавено во: Стил 13 Март, 2019

Граѓаните на Хонгконг се принудени да живеат во бродски контејнери и бетонски цевки, и тоа легално, затоа што недвижнините се многу скапи. 

Жилбер Вонг и неговата партнерка не помислувале дека ќе живеат во метален контејнер кога почнале да бараат стан. Меѓутоа, кога сфатиле колку се високи станарините, а уште поскапи цените на становите, биле присилени да се одлучат за „дом“ од 19 квадратни метри направен од метален контејнер.

Тие сега секој месец плаќаат околу 570 долари, а за само една соба со истата големина во Хонгконг месечно се бара најмалку за 20% повеќе.

Не може да се направи ни проценка колку вакви монтажни домови функционираат во Хонгконг во моментов, но се знае дека потребата за вакви домови расте. Нарачките за контејнери се двојно зголемени во споредба со 2016 година, а во 40% од случаите станува збор за станбен простор.

Компанијата Markbox, која се занимава со изградба на монтажни домови, годишно произведува околу 200 станбени контејнери. Ваквите домови се со површина од 30 квадратни метри, а за нивно купување се потребни околу 19.100 долари.

Можеби ќе ве интересира

Сите жени на Никола Груевски

Сите жени на Никола Груевски

(ФОТО) Шекеринска и сопругот на концерт на Бреговиќ

(ФОТО) Шекеринска и сопругот на концерт на Бреговиќ

(ФОТО) Одамна си забранив било какво планирање: Васко од К-15 ужива со сопругата во Австралија

(ФОТО) Одамна си забранив било какво планирање: Васко од К-15 ужива со сопругата во Австралија

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир