09 Јуни, 2023
0.0266

НЕКОГАШ НА ВРВОТ НА СВЕТОТ, ДЕНЕС ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР - Путин и Трамп во судир со законите

Објавено во: Свет 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Додека заедно чекореа по претседателските патеки, Доналд Трамп и Владимир Путин работеа на подобрување на односите меѓу нивните две земји. Трамп обвинет дека ја поддржува десницата, дека е шовинист и расист, ги цени лидерите со силна рака како Путин, Ким Џонг Ун и Жаир Болсонаро. За време на неговиот мандат, тој постојано бараше Русија да биде поканета во Г7, иако неговата политика кон Русија беше делумно збунета.

Тој постојано го фалеше и ретко го критикуваше Путин.

– Мислам дека тој е одлична личност – рече Трамп по средбата на самитот на Г20 во Осака во 2019 година.

Наводите дека руската влада се мешала во претседателските избори со цел да ја оштети кампањата на Хилари Клинтон и да ја зајакне кампањата на Трамп, предизвикаа скандал во САД. Трамп покажа наклоност кон Путин до таа мера што американските медиуми се сомневаат дали Трамп е руски шпион или несвесно е под нивно влијание, особено откако го отпушти директорот на ФБИ Џејмс Коми, кој беше критикуван за неговото справување со контроверзната истрага за е-пошта на Клинтон. како и за руското мешање во изборите во САД во 2016 година и можната соработка со кампањата на Трамп.

Трамп, кој во ноември најави дека ќе се кандидира за реизбор и дека ја предводи својата партија во повеќето анкети, досега „преживеа“ два процеси на импичмент, како прв претседател во американската историја на кој двапати му се закануваше импичмент - во 2019 година за злоупотреба на овластувањата и опструкција на Конгресот во 2021 година под обвинение за поттикнување немири по упадот на Капитол Хил на 6 јануари истата година.

Оттогаш, во 2022 година, ФБИ започна тековна истрага за доверливите документи пронајдени во вилата на Трамп Мар-а-Лаго на Флорида (184 чувствителни документи), а „наскоро“ се очекуваат кривични пријави против поранешниот американски претседател за давање пари на порно ѕвезда (130.000 долари преку адвокат) во замена да молчи за нивната афера.

Ако тоа навистина се случи, тоа ќе биде прв пат во американската историја поранешен претседател да биде кривично обвинет. Трамп исто така е под истрага од федералните обвинители за неговите активности пред рацијата на Капитол Хил.

И додека Трамп се бори со законот, илјадници километри подалеку во Москва, неговиот поранешен колега се соочува со налог од Меѓународниот кривичен суд во Хаг. Во петокот, МКС издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, обвинувајќи го дека е одговорен за наводните воени злосторства извршени во Украина - илегална депортација на населението (децата) и нелегално преселување на населението од окупираните делови на Украина. кон Русија.

Како и Трамп, Путин уживаше да се шета низ глобалната сцена, негувајќи го својот имиџ на силен лидер. Двајцата со часови разговараа на состанокот на Г-20 во Хамбург во 2017 година, а еден ден пред руската инвазија на Украина на 24 февруари 2022 година, Трамп го нарече потегот на Путин да испрати војници на истокот на соседната земја „генијален“.

Но, сега светот на Путин, исто како и на Трамп, брзо се намалува и двајцата се најдоа прилично изолирани во нивниот помал свет. Откако Путин ја започна инвазијата на Украина, на Русија и беа воведени бројни строги санкции, а Западот му помага на Киев да се одбрани со оружје. Додека западните санкции се покажаа како „неефикасни“, како што пишуваше „Њујорк тајмс“ на почетокот на февруари, новиот удар ќе биде тешко да се игнорира.

Доколку Путин стапне на територијата на 123-те држави потписнички на Римскиот статут на МКС, тие се должни да го уапсат и да го испратат во Хаг за да му се суди како воен злосторник.

Германија веќе се закани дека ќе го уапси доколку дојде. Налогот за апсење може да го спречи рускиот претседател да ја напушти Русија, смета експертот за меѓународно кривично и хуманитарно право Тоби Кадман. Ова ќе биде проблем кога ќе има самит на БРИКС во Јужна Африка во август, на кој Путин планира да оди, како и во септември во Индија за самитот на Г20.

Иако има многу обвинети пред МКС во бегство, ниту еден од нив не е од профилот на Путин. Единствениот друг претседател меѓу 15-те бегалци пред правдата е поранешниот судански лидер Омар ал Башир, кој успешно го избегнува веќе 13 години.

Путин, од своја страна, изрази пркос. Само два дена откако МКС издаде налог за негово апсење, тој ненајавено дошол на Крим во саботата, по повод одбележувањето на деветгодишнината од анексијата на полуостровот, а во неделата со хеликоптер дошол во завојуваните и окупирани Мариупол во регионот Донбас во Украина, каде што возел наоколу, посетувал локации во многу градови и разговарал со локалното население, во првата посета на лидерот на Кремљ на териториите на Доњецк окупирани од Русија од почетокот на војната.

Заедничките патишта на двајцата светски лидери, Путин и Трамп, можеби се раздвојуваат. Затоа што додека на едниот му се заканува историско патување во Хаг, другиот може да успее да се извлече. Поранешниот сојузник на Трамп, всушност, предвиде дека кривичната пријава ќе му донесе само политички поени.

Но, иднината на Путин изгледа нешто помрачна. Иако неговите опции за патување нагло се намалија со налогот на МКС и Путин се чини сигурен во својата моќ и безбеден од екстрадиција, некој иден лидер на Кремљ може да одлучи дека е политички подобро да го испрати во Хаг отколку да го заштити.

„Њујорк тајмс“ потсетува дека „поранешниот српски претседател Слободан Милошевиќ, кој го поттикна распадот на поранешна Југославија во раните 90-ти, на крајот заврши во Хаг во 2001 година, се соочи со обвиненија за воени злосторства за повеќе прашања и почина од срцева слабост во затвор неколку години подоцна“.

Лекцијата за Путин е дека можете да трчате, но не можете да се скриете и дека денешните подредени утре можат да ви станат затвореници, пишува „Тајмс“. Личностите од најтесниот круг на Путин се загрижени за последиците што може да ги имаат врз нив обвинувањата против претседателот. Тие ќе се прашуваат дали би можеле самите да се соочат со слични обвиненија, дали ќе можат безбедно да ги посетат своите деца расфрлани низ Европа, да пристапат до нивните офшор средства, да се сончаат во Обединетите Арапски Емирати или да резервираат маса во ресторан во Истанбул.

Фото:  EPA-EFE/MAURI RATILAINEN

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада

Сириецот кој изврши напад во Франција, носел крст и молитвеник

Сириецот кој изврши напад во Франција, носел крст и молитвеник

(ВИДЕО) Кои градови се најдобри за живот за пензионери?

(ВИДЕО) Кои градови се најдобри за живот за пензионери?

Азилант од Сирија e напаѓачот кој ги избодел четирите деца во Франција

Азилант од Сирија e напаѓачот кој ги избодел четирите деца во Франција

(ВИДЕО) ДОБИ АПЛАУЗ: Италијанска пратеничка го доеше своето дете на седница во парламентот

(ВИДЕО) ДОБИ АПЛАУЗ: Италијанска пратеничка го доеше своето дете на седница во парламентот

ХОРОР ВО ФРАНЦИЈА - напаѓач избоде со нож шест мали дечиња, две се во критична состојба

ХОРОР ВО ФРАНЦИЈА - напаѓач избоде со нож шест мали дечиња, две се во критична состојба

ФОРИН ПОЛИСИ: Путин е во тесно, Русија се повеќе наликува на држава што се распаѓа

ФОРИН ПОЛИСИ: Путин е во тесно, Русија се повеќе наликува на држава што се распаѓа

„ВАКА ИЗГЛЕДА РАКОТ, СЕГА И МЕТАСТАЗИ ВО МОЗОКОТ“: Шенон Доерти за нејзината најдолга борба

„ВАКА ИЗГЛЕДА РАКОТ, СЕГА И МЕТАСТАЗИ ВО МОЗОКОТ“: Шенон Доерти за нејзината најдолга борба

ЊУЈОРК Е НА ВРВОТ, СТАНА НАЈСКАП ГРАД НА СВЕТОТ ЗА СТРАНЦИТЕ: Го надмина Хонг Конг кој четири години беше на врвот

ЊУЈОРК Е НА ВРВОТ, СТАНА НАЈСКАП ГРАД НА СВЕТОТ ЗА СТРАНЦИТЕ: Го надмина Хонг Конг кој четири години беше на врвот