02 Јуни, 2020
0.0344

Нема да бидам ѓубре и ќе оставам половина од медот за пчелите: Интервју со Дритон Вејсели

Објавено во: Стил 21 Мај, 2019

Популарниот актер Дритон Вејсели, кој во јавноста направи бум со улогата на Талат во серијата „Преспав“ деновиве е актуелен поради една сосема поинаква улога. Делегацијата на ЕУ го прогласи Дритон за европеец на годината. Шарматниот актер, миленик на сите генерации вели дека Европа за него е близок поим. За Женски магазин, тој раскажува како ќе ја оправда оваа улога, но и за тоа што очекува од ликот на Талат во четвртата сезона на „Преспав“, која ќе се снима на есен. 

* Делегацијата на ЕУ ве прогласи за Европеец на годината. Дали очекувавте дека токму вие ќе ја добиете оваа награда, со што мислите дека ја заслуживте? 

- Изненаден бев, особено затоа што и останатите номинирани личности оставија силен печат и позитивен општествен пример со своите дела и дејствувања во измината година. Им честитам и им благодарам што ја промовираат нашата земја во Европа и светот. 

Иако сум многу благодарен што Делегацијата на ЕУ, како и јавноста, ме препознаа како човек кој негува и промовира европски вредности, не би можел да не нагласам дека ова признание се однесува и на целиот колектив на серијата “Преспав“ што во изминатите три сезони, низ карактерите и ситуациите, на комичен начин, кршејќи табуа, допринесе во процесот на европеизација. 

Целото интервју читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!