03 Јуни, 2020
0.0246

НЕМААТ ХРАНА ПОРАДИ КАРАНТИНОТ: Гладните луѓе во Чиле се судрија со полицијата

Објавено во: Свет, Корона Вирус 19 Мај, 2020

Гладните луѓе во Чиле се судрија со полицијата поради карантинот.

Полицијата и демонстрантите се судрија во јужниот дел на Сантијаго. 

Нема доволно храна во сиромашните населби поради карантинот.

Според Ројтерс, демонстрантите фрлале камења и палеле дрвја по должина на улиците во сиромашните квартови.

Локалната телевизија емитуваше снимки на кои се гледа како полицијата фрла солзавец и користи водени топови за да ги растера насобраните луѓе, пренесе Гардијан.

Во земјата  според податоците од неделата има 43.781 заболени од коронавирусот и 450 починати. 

Можеби ќе ве интересира

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената