24 Април, 2019
0.0183

Немам родители и живеев со баба ми! Сите ме избегнуваа затоа што сум сиромашен!

Објавено во: Стил 09 Март, 2019

Денес, со вас ќе ја споделиме тажната приказна за тешката судбина на човекот за кого животот е сурова борба.

Сега тој е постар, оженет човек, живее скромно, нормален живот, но солзите секогаш доаѓаат од очите, кога се сеќава на детските денови.

„Не ги знам моите родители. Мајка ми ме напушти пред да наполнам една година и до денес немам вести за неа, а за татко ми не знам ништо. Баба ми беше за мене - татко, мајка, родител, пријател ... Таа ми даде несебична љубов, топлина, дом, покрив над главата. Живеевме во мала стара куќа со само две соби. Ние немавме бања: летото се капевме во двор а во зима во собата.

За време на мојот прв училишен ден, сите деца беа со родителите, фатени рака под рака, само јас бев со баба ми.

Тогаш немав проблеми, но со текот на времето тие почнаа да доаѓаат. Сите мои соученици беа облечени во нова облека , додека јас ги носев старите, милостиви подароци. Но, тогаш не ми беше грижа, и со широка насмевка влегов во училишниот двор. За неколку дена забележав дека моите соученици ме избегнуваат. Малите деца биле непослушни и арогантни. Бев изолиран и стоев сам, обично во последна клупа. Но најлошото беше тоа што и наставниците ме игнорираа. За време на ручекот, секој купуваше појадок, а само јас од мојот ранец го вадев она што баба ми, ми подготвила.

И тие арогантни суштества покажуваа кон мене со прст, смеејќи се во моето лице.

Баба ми одеше на родителски состаноци. Таа беше толку горда на мене. Стоеше таму, потпирајќи се на последната клупа. Мојата мила баба тврдоглаво ме научи како да бидам достоен човек. Немав пријатели - таа ми беше придружник. Значи, до осмо одделение, кога дојде време да одам во средно училиште. Во тоа време, не мораше да имате средно образование, а јас гледав со црни мисли на животот, но баба ми вложи максимални напори и ме убеди дека морам да го продолжам моето образование. Јас се запишав да учам во вечерно средно училиште. Морав да почнам да работам затоа што баба ми земаше мала пензија и, за да преживееме, мораше да чисти туѓи куќи.

Јас работев како градежник. Носев цигли, мешав гипс...

Сѐ уште бев дете, но се обидував да помогнам колку што можев дома. Тогаш имав 18 години и најдов пријател во овие години. Но, не обичен, туку пријател за цел живот. Работевме со него во куќата што ја градеа неговите родители. Да не биде на улица, неговиот татко го испрати да ми помогне. Мојот пријател беше од богато семејство, а јас дури и немав родители. Така станавме пријатели. Тој рече дека го избегнувале бидејќи бил дете на богати луѓе а јас бев избегнуван бидејќи немав семејство и бев сиромашен. Иако од различни светови, бевме многу слични.

Кога тој се ожени, јас му бев кум на венчавката.

Денес сум полицаец. На местото на старата куќа во која живеевме со баба ми, покојна, изградив нова куќа. Тоа не е голема, но тоа е доволно за мене, мојата сопруга и децата. А само да знаете колку ги сакам моите деца. Колку љубов им дадбм. Можам слободно да кажам дека го имаат најдобриот татко во светот. Зборовите "Мама или тато" никогаш не излегоа од мојата уста. Немав мајка или татко. Но, моите деца го имаат тоа. Некои луѓе се сеќаваат на пријатните спомени од детството со насмевка. Но, не и јас. Ако само би можел да ги избришам овие години. Години на болка и понижување. Понекогаш се прашувам како може да има толку злоба, гнев и омраза кај децата.

„За жал, моите соученици се потрудиле да го направат мојот веќе тежок живот уште потежок“.

Можеби ќе ве интересира

Ај доста глумиме

Ај доста глумиме

Цитатите на диктаторот Гај Јулиј Цезар: „Коцката е фрлена!“

Цитатите на диктаторот Гај Јулиј Цезар: „Коцката е фрлена!“

Работниците кои седат над 6 часа на биро се по склони кон болести

Работниците кои седат над 6 часа на биро се по склони кон болести

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Трчаме на 13 хектари површина по несовесните посетители: Интервју со Тина Мицковска од ЗОО Скопје

Трчаме на 13 хектари површина по несовесните посетители: Интервју со Тина Мицковска од ЗОО Скопје

Цената на слободата

Цената на слободата

(ФОТО) Перо Антиќ со коса: Ретро мода на познатите

(ФОТО) Перо Антиќ со коса: Ретро мода на познатите

Пукна бракот на Адел-пејачката со моќен глас се венчаше тајно, а сега се разведува

Пукна бракот на Адел-пејачката со моќен глас се венчаше тајно, а сега се разведува