29 Мај, 2024
0.1131

НЕОБИЧЕН СИМПТОМ КАКО АЛАРМ ЗА МОЗОЧЕН УДАР: На што предупредуваат лекарите

Објавено во: Свет 26 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Мозочниот удар е итна медицинска состојба која бара итна медицинска интервенција. Според Хрватскиот институт за јавно здравје, мозочниот удар може да биде резултат на блокада на артерија која го снабдува мозокот со крв, што се нарекува исхемичен мозочен удар или мозочен инфаркт, кој е најчест. Но, може да се појави и поради пукање на крвен сад во мозокот, кога има излив на крв во мозокот, односно хеморагичен мозочен удар.

Многу луѓе се свесни за вообичаените знаци на мозочен удар, а тоа се асиметрија на лицето, слабост или целосно губење на едната рака и отежнато зборување. Сепак, лекарите предупредуваат дека постои еден неочекуван симптом кој во некои случаи укажува и на мозочен удар. Станува збор за повраќање, пренесува Индекс.

Како што објаснува докторката Аманда Грифит, луѓето кои ненадејно повраќаат без друга причина или објаснување, веројатно придружени со главоболка и гадење, веднаш треба да повикаат брза помош бидејќи може да се работи за мозочен удар.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?