19 Јули, 2019
0.0181

Невработеноста е штетна за здравјето

Објавено во: Стил 04 Март, 2019

Постојат докази за тоа дека нашето здравје зависи од тоа дали имаме постојана работа или не. 

Невработеноста создава стрес, дури и кај оние луѓе кои добиваат надомест за невработеност. 

Сепак, тој надомест не ги покрива сите трошоци, посебно ако се работи за семејство. 

За луѓето кои 8 часа поминуваат на работа, работата не е само извор на приходи, туку и дел од нивниот идентитет. 

Една студија дури го спореди губењето на работа со губење на близок. 

Стресот влијае негативно на психичкото и физичкото здравје. 

Ако долго време сте под стрес, ќе чувствувате главоболка, и недостиг на сон, а тоа има долгорочни последици. 

Невработените луѓе двојно повеќе имаат склоност кон депресија, анксиозност, ниска самодоверба. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?

И мажите внимаваат на своето тело: Македонци кои преферираат здрав животен стил

И мажите внимаваат на своето тело: Македонци кои преферираат здрав животен стил

Најмудрите совети од Бред Пит кои ќе ви помогнат да си го зачувате бракот

Најмудрите совети од Бред Пит кои ќе ви помогнат да си го зачувате бракот

(ФОТО) Кои се најопасните места на светот?

(ФОТО) Кои се најопасните места на светот?

ТРАЈЧЕ ВОИНОВ: Или си роден на бина, или во публика

ТРАЈЧЕ ВОИНОВ: Или си роден на бина, или во публика

Плачев секој ден: Интервју со Антониа Гиговска

Плачев секој ден: Интервју со Антониа Гиговска

(ГАЛЕРИЈА) Истрошени политичари

(ГАЛЕРИЈА) Истрошени политичари