30 Мај, 2024
0.0240

Николовски: Косово го крши договорот со ЦЕФТА

Објавено во: Агробизнис 19 Јули, 2018

Добивај вести на Viber


Без да прецизира дали Македонија ќе воведе контра мерки кон Косово, откако надлежните во Приштина воведоа дополнителни царини за 21 земјоделски производи, министерот за земјоделство, Љупчо Николовски очекува Приштина веднаш да ја повлече таквата одлука.

Министерот најави дека ќе се реагира во делот на Спогодбата за размена меѓу двете земји, додавајќи дека одлуката го прекршува ЦЕФТА договорот и правно и формално е нејасна.


Можеби ќе ве интересира

ТАЖНА СЛИКА ОД СТРУМИЧКО: Земјоделците се во минус и ја уништуваат непродадената зелка

ТАЖНА СЛИКА ОД СТРУМИЧКО: Земјоделците се во минус и ја уништуваат непродадената зелка