22 Мај, 2018
0.3606
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

Објавено во: Анализа 17 Јануари, 2018

Медијаторот назначен од Обединетите нации Метју Нимиц, во интервју за грчката ANT1 а телевизија истакна дека терминот „Македонија“ ќе биде дел од предлозите за конечното решение на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Ваквиот предлог ги побесна грчките десничари и националисти кои се пожестоко го истакнуваат ставот дека Македонија е грчка и дека македонската нација не постои туку е фабрикација на Тито и Сталин по Втората светска војна.

Ваквиот став го дели министерот за одбрана на Грција, Панос Каменос кој предлага да се користи терминот „Вардарска“ што е дел од називот кој го користело Кралството на Југославија за денешната територија на Република Македонија.

Исто така доста жестоки реакции стигнуваат и од поранешниот грчки премиер Костас Караманлис кој потекнува од северот на Грција, регион кој грчките власти го именуваа Македонија. Тој одржал повеќе средби со истакнати личности со цел да се изврши мобилизација и да не се дозволи прифаќање на формула за името во кое ќе се содржи терминот „Македонија“.

Ваквиот развој на настаните во Грција е сосема очекуван бидејќи секогаш грчкиот национализам, шовинизам и радикализам се базирал токму на македонското прашање, а бројни грчки политичари изградија цели кариери напаѓајќи ја Македонија. 

Засега нема конкретни изјави од грчката влада предводена од социјалистот Алексис Ципрас кој истакна само дека се посветени на престојните разговори.

Денеска во Њујорк ќе се одржи нова рунда на разговори меѓу македонскиот претставник Васко Наумовски, грчкиот претставник Василакис и медијаторот Метју Нимиц, а потоа разговорите се очекува да се издигнат на министерско, па дури и премиерско ниво на маргините на Светскиот економски форум во Давос каде треба да се одржи средба меѓу Заев и Ципрас.

Х.С.