31 Мај, 2020
0.0260

НОВ БРАН ЗАРАЗЕНИ ОД КОРОНАВИРУС: СЗО најави дека опасноста доаѓа во зима

Објавено во: Свет, Корона Вирус 18 Мај, 2020

Во зима се очекува повторно да има голем број заразени од Ковид 19. 

Директорот на Светската здравствена организација во Европа, Ханс Клуге изјави дека втор посмртоносен бран на коронавирусот ќе има, но не во есен, туку во зима.

Тој кажа дека европските земји мора да се подготват за опасноста, затоа што пандемијата не е завршена.  Клуге порача дека сега е „време да се подготват, а не да слават“.

Како нови жаришта ги спомена  Русија, Украина, Белорусија и Казахстан. 

Вели дека тоа што се намалил бројот на заразени лица во земјите како Велика Британија, Франција и Италија, не значи дека пандемијата ќе заврши брзо. 

Повеќе од 100 држави го поддржаа барањето на Австралија, да се направи меѓународна истрага за потеклото на Ковид-19. 

САД претодходно тврдење дека вирусот е произведен во лабораторија, и дека за тоа имаат докази. 

Претходно, се говореше дека нов бран на заразени со коронавирусот може да се очекува наесен. 

Вирусот се појави лани во Кина, по што се прошири во светот. 

Можеби ќе ве интересира

Прва жртва во протестите во Америка

Прва жртва во протестите во Америка

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени