05 Август, 2020
0.0197

Нова „бомба“: Николоски и Јанакиески договараат сообраќајна несреќа за да не гласаат Албанци

Објавено во: Македонија 08 Јули, 2020

Миле Јанакиески, поранешниот министер за транспорт и врски, и Александар Николоски, еден од носителите на кандидатските листи за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, според нивните гласови во нова аудио-снимка, договараат евентуална симулација на сообраќајна несреќа за да не можат да гласаат етнички Албанци на локалните избори во 2013.

Ова може да се слушне од материјалот објавен на Јутјуб каналот „Обнова на режимот“ а станува збор за постара аудио снимка од телефонски разговор. Според конверзацијата,  Јанакиески му предлага на Николоски да организираат сообраќајна незгода на превојот Пресека на патниот правец Кичево – Охрид. Гласачите претходно требало со два авиони да слетаат на охридксиот аеродром.

„Александар слушај сега, идеја со Горде ја зборевме. Има два авиони Шиптари слетуваат сега во четири-четири и пол. Да направиме една сообраќајна несреќа кај Пресека, ситна. Да се коли, па МВР увид, ваму-таму, трактор да се испреврти, нешто, сериозно ова ти го зборувам“, му вели во еден момент Јанакиески на Николоски.

Николоски ја прифаќа оваа идеја, а замислата е некој член од ВМРО-ДПМНЕ да удри во трактор со возилото, а сето тоа треба да го организира локален организатор од Кичево.Можеби ќе ве интересира

Албански полицајци уапсиле двајца македонски државјани барани со потерница од Австрија и Словенија

Албански полицајци уапсиле двајца македонски државјани барани со потерница од Австрија и Словенија

Мицкоски порача: Остануваме опозиција ако не успееме во преговорите

Мицкоски порача: Остануваме опозиција ако не успееме во преговорите

КОВИД БИЛАНС: Починаа шест лица, 88 новозаразени од 1.507 тестирања

КОВИД БИЛАНС: Починаа шест лица, 88 новозаразени од 1.507 тестирања

(ВИДЕО) РАДОСТ: Некои жители на ЗОО-Скопје уживаат под дождовните капки

(ВИДЕО) РАДОСТ: Некои жители на ЗОО-Скопје уживаат под дождовните капки

АГИМ НУХИУ ГИ УЖИВА НЕКОЛКУТЕ ДЕНА КАКО ПРВ ЧОВЕК НА МВР - ќе биде на тоа место до формирањето на новата влада

АГИМ НУХИУ ГИ УЖИВА НЕКОЛКУТЕ ДЕНА КАКО ПРВ ЧОВЕК НА МВР - ќе биде на тоа место до формирањето на новата влада

ТРАГЕДИЈА ВО КИЧЕВО: Малолетник починал од струен удар

ТРАГЕДИЈА ВО КИЧЕВО: Малолетник починал од струен удар

ИЗВАШТАЈ НА ИЈЗ: Новозаразени со Ковид-19 се регистрирани во 28 града во последната недела на јули

ИЗВАШТАЈ НА ИЈЗ: Новозаразени со Ковид-19 се регистрирани во 28 града во последната недела на јули

Нашите тројца војници во Либан не се во Бејрут и се безбедни

Нашите тројца војници во Либан не се во Бејрут и се безбедни

ПОГОДЕНА ПРОГНОЗА - силен дожд во Скопје

ПОГОДЕНА ПРОГНОЗА - силен дожд во Скопје