19 Април, 2024
0.0247

НОВА ДРОГА НА УЛИЦИТЕ: Поопасна е од хероин, на корисниците им се распаѓа ткивото

Објавено во: Свет 01 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Новата дрога ксилазин, попозната како „зомби дрога“ или „транк“, ги освојува американските и британските улици. Исклучително е опасна бидејќи е комбиниран со хероин и фентанил.

Имено, за да се намалат трошоците за производство на хероин, на него се додаваат силниот синтетички опиоид фентанил и смирувачот за животни ксилазин. Всушност, во некои случаи дури 90 проценти од хероинот е токму „дрогата зомби“. Неговата практична употреба е во ветеринарната медицина, за поттикнување на седација, ублажување на болката и релаксација на мускулите. Не е одобрено за човечка употреба. Тој е психоактивен и го засилува доживувањето, поради што ужива огромна популарност меѓу зависниците.

Од друга страна, фентанил е лек со кратко дејство, а додавањето на ксилазин го продолжува чувството на еуфорија што се добива со цел да се имитираат ефектите на хероинот, пренесува Klik.hr.

Затоа зависниците не ни знаат што земаат, а тоа може да резултира со предозирање, што се покажува како се поголем проблем. Во текот на 2021 година се регистрирани повеќе од 100.000 случаи на предозирање, најмногу во последните две децении.

Голем проблем со земање ксилазин е создавањето на отворени рани како што се кожни чиреви и апсцеси. Со долготрајна употреба, овие лезии може да се прошират на рацете и нозете, предизвикувајќи смрт на ткивото, па оттука и неговиот прекар – зомби дрога.

ФОТО: Unsplash

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КАТАСТРОФАЛНИ ПОПЛАВИ ВО РУСИЈА: Поплавени се 18.000 куќи

(ВИДЕО) КАТАСТРОФАЛНИ ПОПЛАВИ ВО РУСИЈА: Поплавени се 18.000 куќи

СПРЕЧЕН АТЕНТАТ НА ЗЕЛЕНСКИ: Уапсен е полски државјанин

СПРЕЧЕН АТЕНТАТ НА ЗЕЛЕНСКИ: Уапсен е полски државјанин

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Две девојчиња повредени со нож во близина на училиште

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Две девојчиња повредени со нож во близина на училиште

НАЈДОБРА НОВИНАРСКА ФОТОГРАФИЈА: Палестинка плаче и го гушка мртвото тело на нејзината 5-годишна внука во Појасот Газа

НАЈДОБРА НОВИНАРСКА ФОТОГРАФИЈА: Палестинка плаче и го гушка мртвото тело на нејзината 5-годишна внука во Појасот Газа

НИШТО ОД НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТИТЕ? Еве кои се причините

НИШТО ОД НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТИТЕ? Еве кои се причините

ДАЛИ СО „СЕЕЊЕТО“ ОБЛАЦИ, ДУБАИ САМИОТ СЕ ПОТОПИ?: Користат техники за создавање облаци, еве што велат анализите

ДАЛИ СО „СЕЕЊЕТО“ ОБЛАЦИ, ДУБАИ САМИОТ СЕ ПОТОПИ?: Користат техники за создавање облаци, еве што велат анализите

НАЈВИСОК СТЕПЕН НА ТРЕВОГА: Алармантно во Индонезија, по ерупцијата на вулканот евакуирани 1.500 луѓе, се стравува од цунами

НАЈВИСОК СТЕПЕН НА ТРЕВОГА: Алармантно во Индонезија, по ерупцијата на вулканот евакуирани 1.500 луѓе, се стравува од цунами

РУСКИ ШПИОНИ ПЛАНИРАЛЕ НАПАДИ НА ВОЕНИ ОБЈЕКТИ ВО ГЕРМАНИЈА! Ја шпионирале американската база каде се обучуваат украински војници

РУСКИ ШПИОНИ ПЛАНИРАЛЕ НАПАДИ НА ВОЕНИ ОБЈЕКТИ ВО ГЕРМАНИЈА! Ја шпионирале американската база каде се обучуваат украински војници

ЗА 100 ИНВЕСТИРАНИ МНОГУ БРЗО ДОБИВАТЕ 10.000 евра: Криптовалутите станаа најбезбедна инвестиција, а пазарот покажува раст на цените

ЗА 100 ИНВЕСТИРАНИ МНОГУ БРЗО ДОБИВАТЕ 10.000 евра: Криптовалутите станаа најбезбедна инвестиција, а пазарот покажува раст на цените